WARSZAWA: 14:19 | LONDYN 12:19 | NEW YORK 07:19 | TOKIO 21:19

Beczki śledzi na Bulwarze Piastowskim

Dodano: 17 maja 2019, 21:31

Pięć beczek wykonanych z brązu stanęło na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie. To kolejny element Alei Żeglarzy.
Rzeźba „beczek szczecińskich” to nawiązanie do tradycji i odzwierciedlenie historii Szczecina, który swoje bogactwo w dawnych czasach zbudował między innymi na połowie tej ryby. Utarło się nawet powiedzenie, że Szczecin był miastem handlarzy ryb, a zwłaszcza śledzia. Kompozycja rzeźbiarska składa się z pięciu beczek, czterech ustawionych pionowo i jednej poziomo, z której wysypują się śledzie. Rzeźba nie przypadkowo stanęła na nabrzeżu w tym tygodniu gdyż W Szczecinie odbywa się właśnie doroczne spotkanie przedstawicieli branży morskiej Herring Szczecin 2019.
Aleja Żeglarzy oficjalnie została utworzona w 2013 roku. Opowiada o morzu, żeglarzach i Szczecinie, począwszy od X wieku do czasów współczesnych. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: szkielet łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku; rzeźby przedstawiające kapitanów Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę; kota żeglarza Umbriagę; rzeźby pokazujące urządzenia nawigacyjne: astrolabium, chronometr, kompas, sekstant. Teraz do kolekcji dołączyły beczki ze śledziami. Koszt wykonania rzeźby to 150 tys. zł.

Fot. Wojciech Sobecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-01-20

1 EUR - 4,2447 1 USD - 3,8277
1 CHF - 3,9539 1 GBP - 4,9698

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin