WARSZAWA: 02:12 | LONDYN 00:12 | NEW YORK 19:12 | TOKIO 09:12

Biznesowy Event Morski w Szczecinie

Dodano: 19 cze 2018, 22:25

19 czerwca br. w szczecińskiej Starej Rzeźni spotkali się uczestnicy Biznesowego Eventu Morskiego – przedsiębiorcy z branży morskiej, przedstawiciele świata nauki, praktycy, aby rozmawiać o problemach gospodarki morskiej. Niewątpliwą wartością spotkania była możliwość konfrontacji teorii z praktyką. Forma dyskusji i krótkich prezentacji zachęcała wszystkich uczestników do wymiany poglądów i doświadczeń.
Bardzo interesujące były próby diagnozowania przyszłości nie tylko w gospodarce morskiej, ale w szerokim pojęciu biznesu. Uczestnicy na podstawie tego, co dzieje się dzisiaj, próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak będzie rozwijać się gospodarka morska w przyszłości? Jakie będą główne czynniki, wpływające na rozwój tego sektora gospodarki? W jaki sposób nowe technologie wpłyną na rozwój branży morskiej? To tylko niektóre pytania (było ich oczywiście znacznie więcej), które zostały postawione na morskim evencie w Szczecinie.

– W dobie bardzo szybko zmieniającej się technologii, za którą podążają zmiany w gospodarce, konieczne jest permanentne zdobywanie wiedzy. W tym procesie uczenia się, zdobywania nowych umiejętności, poznawania nowych rozwiązań technologicznych, nie można się zatrzymać, jeśli chcemy być innowacyjni i konkurencyjni w obszarze naszej działalności – podkreślali uczestnicy dyskusji.
Jedynym wykładem podczas eventu był wykład Tomasza Dudka z Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie, który mówił o rewolucji cyfrowej, sztucznej inteligencji i technologii virtual reality (wirtualnej rzeczywistości) w gospodarce morskiej i edukacji.
Wykład stał się interesującym wstępem do dyskusji dotyczącej przyszłości nie tylko gospodarki, ale także edukacji w zmieniającej się rzeczywistości.
O wyzwaniach stojących przed uczelniami wyższymi w sytuacji, gdy na rynku edukacyjnym pojawiają się roczniki tzw. niżu demograficznego, mówiła Agnieszka Deja, Prorektor ds. Nauczania Akademii Morskiej w Szczecinie.
– Akademia Morska w Szczecinie łączy tradycję z rzeczywistością. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z wieloletnich wspaniałych tradycji naszej uczelni, z drugiej patrzymy w przyszłość i odpowiadamy na zapotrzebowanie pracodawców w kontekście kształcenia specjalistów, których potrzebuje rynek. Naszą dewizą zawsze pozostaje kształcenie specjalistów na najwyższym poziomie, co z powodzeniem realizujemy od początku powstania uczelni. Dowodem naszego sukcesu jest zapotrzebowanie firm na naszych absolwentów, którzy znajdują pracę zarówno w kraju jak i za granicą – powiedziała Agnieszka Deja.

Do zmian na rynku pracy związanych ze zmianami technologicznymi mówił w swoim wystąpieniu dyrektor zarządzający Kongsberg Maritime Poland, Radosław Sochanowski, który nawiązał także do konieczności przystosowania programów nauczania do dziejącej się na naszych oczach rewolucji cyfrowej.
– W dobie statków autonomicznych, bezzałogowych, sterowanych zdalnie, zmienić się będzie musiał także sposób kształcenia pracowników, którzy będą taką flotą jednostek zarządzać – powiedział Radosław Sochanowski.
Firma Kongsberg projektuje dla największego europejskiego producenta nawozów sztucznych, norweskiej firmy Yara, statek autonomiczny, który będzie mógł zawijać do autonomicznego portu, w którym nawet manewr cumowania jednostki do nabrzeża będzie mógł odbywać się bez bezpośredniego udziału człowieka. Być może świat bezzałogowych jednostek pływających jest bliżej, niż myślimy.

Podczas dyskusji w kuluarach wielu pracodawców zwracało uwagę na brak specjalistów średniego szczebla w gospodarce morskiej. Brakuje spawaczy, monterów, rurarzy, tokarzy, frezerów i nie jest to problem nowy. Konieczna jest reforma szkolnictwa zawodowego i jeszcze bardziej ścisła współpraca szkól z pracodawcami. Klasy patronackie, praktyki zawodowe w firmach, udogodnienia dla absolwentów, jasno określona ścieżka kariery zawodowej, to z pewnością dobre rozwiązania, które trzeba rozwijać.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki