WARSZAWA: 08:23 | LONDYN 06:23 | NEW YORK 01:23 | TOKIO 15:23

Czy takimi promami będziemy pływać wkrótce?

Dodano: 11 Cze 2019, 23:33

Norweska firma Ulstein zaprezentowała właśnie koncept zupełnie nowego promu typu ro-pax. Patent X-BOW to na razie wizja, gdy chodzi o ten segment rynku, ale jest niemal pewne, że takie futurystyczne promy wcześniej czy później będziemy mogli podziwiać na morzach.
Specjalizująca się w projektowaniu oraz budowie statków grupa Ulstein przyzwyczaiła wszystkich do oryginalnych projektów i realizacji. Przedsiębiorstwo zaprezentowało właśnie – trzeba przyznać – dość śmiały koncept promu ro-pax. Wizualizacja pokazuje jeden z kierunków, w jakim może podążyć ten segment statków. X-BOW to przede wszystkim oryginalny kadłub, którego wyróżnikiem jest dziób mocno odróżniający go od tego, do czego przyzwyczaiło nas tradycyjne budownictwo okrętowe.
X-BOW, choć wygląda bardzo nowocześnie, nie jest zupełnie nowym pomysłem. Wizja opierająca się na koncepcie odwróconego dziobu została zaprezentowała po raz pierwszy w 2005 r. Wtedy zamówiony został też pierwszy statek, którego projekt oparty był o tę ideę. Do tej pory zakontraktowanych i zbudowanych zostało ponad 100 statków różnych typów, gdzie zastosowano te założenia. Większość z nich powstała w chińskich stoczniach. Ale dopiero teraz grupa Ulstein pokazała światu wizualizację pierwszego promu ro-pax z dziobem X-BOW.
„Już od jakiegoś czasu pracowaliśmy nad integracją tego konceptu opracowanego przez Ulstein i wdrożeniem go do statków typu ro-pax” – powiedział Tore Ulstein, dyrektor operacyjny w Ulstein Design & Solutions, który podkreślił, że patent ten doskonale sprawdza się w przypadku statków pływających w obszarach, gdzie żegluga jest bardzo wymagająca. Taki dziób w ciężkich warunkach znacząco poprawia komfort podróży i stanowi olbrzymie udogodnienie dla załogi.
„Doświadczenie jest niesamowite. Nie jestem już w stanie wyobrazić siebie podróżującego jednostką z konwencjonalnym dziobem w okresie zimowym” – powiedział kapitan statku Bourbon Orca.
Władze firmy Ulstein wierzą, że w najbliższych latach pojawi się wiele zamówień opartych na opracowanych przez jej grupę projektową rozwiązaniach inżynieryjnych.

PromySKAT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2019-12-06

1 EUR - 4,2721 1 USD - 3,8500
1 CHF - 3,8963 1 GBP - 5,0527

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin