WARSZAWA: 03:49 | LONDYN 01:49 | NEW YORK 20:49 | TOKIO 10:49

Elektryczna rewolucja w Szwecji. Nowa jakość na jednej z najpopularniejszych tras

Dodano: 29 Lip 2019, 9:46

Już niedługo w Szwecji zadebiutuje nowy prom. Będzie to korzystająca głównie z napędu elektrycznego jednostka, która stać się ma największym w kraju statkiem tego typu.
Szwecja jest kolejnym z krajów, które mocno postawiły na elektryczną rewolucję, gdy chodzi o komunikację promową. Już wkrótce na jednej z tras pojawi się tam największy hybrydowy prom samochodowy w kraju. Jednostka Tellus, która będzie kursować na trasie Uddevalla-Lysekil, będzie miała 100 metrów długości, a na pokładzie pomieści 300 pasażerów oraz 100 pojazdów.
Powstający w estońskich zakładach Baltic Workboats prom wyposażony został w napęd dostarczony przez Danfoss Editron. Ta ostatnia firma odpowiedzialna jest też za stworzenie stacji ładowania. Napęd sprzężony będzie z pakietem 12 baterii o pojemności 949 kilowatogodzin, wyprodukowanych przez koncern Corvus. Baterie będą ładowane głównie w ciągu nocy, a w razie potrzeby możliwe będzie ładowanie ich za pomocą generatorów diesla, np. w trakcie rejsu. Cel jest jednak taki, by prom wykorzystywał w czasie realizowanych operacji głównie energię elektryczną, pozyskaną podczas postojów w porcie.
Blisko dwukilometrowa przeprawa Uddevalla-Lysekil obsługiwana jest przez Szwedzką Administrację Transportu. Jest to jedno z najpopularniejszych połączeń promowych w Szwecji. Każdego miesiąca przewożonych jest na tej linii ok. 100 tysięcy pojazdów. Są to przede wszystkim pojazdy ciężarowe.
Zgodnie z założeniami, nowy prom powinien wejść do normalnej eksploatacji pod koniec lata.
Wprowadzenie promu elektrycznego na tak popularną trasę jest zgodne z rządową strategią, która zakłada, że do 2045 r. uda się wyeliminować emisję gazów cieplarnianych niemal do zera, osiągając tzw. neutralność klimatyczną.

PromySKAT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-01-23

1 EUR - 4,2463 1 USD - 3,8308
1 CHF - 3,9535 1 GBP - 5,0312

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin