WARSZAWA: 23:54 | LONDYN 21:54 | NEW YORK 16:54 | TOKIO 06:54

Fabryka fundamentów morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie: hale już są, czas na wyposażenie

Dodano: 12 maj 2015, 21:36

Hale produkcyjne fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie są już gotowe. Obecnie prace koncentrują się na ich wyposażeniu w specjalistyczne urządzenia. Produkcja rozpocznie się pod koniec bieżącego roku.
W głównej hali produkcyjnej zakończono już wszystkie prace budowlane. Trwa montaż instalacji gazów technicznych, niezbędnych do eksploatacji maszyn produkcyjnych. Zamontowano już wszystkie 7 suwnic wewnątrz hali. Trwa proces ich rejestracji, testów i odbiorów technicznych.
– To największa tego typu hala produkcyjna w Polsce, jej długość to około ćwierć kilometra, szerokość wynosi ponad sto metrów, a wysokość w najwyższym miejscu 43 metry – mówi Wacław Postoła, kierownik budowy.
Równolegle prowadzony jest montaż maszyn produkcyjnych. Na ukończeniu są prace związane z montażem automatów do spawania. Zakończyła się także dostawa na wyspę wszystkich elementów składowych do walcarki, której montaż planowany jest na maj. Również w maju transportowane będą urządzenia do śrutowania walców i blach. Na ukończeniu jest budowa hali malarni (pow. 4200 m2) – konstrukcja stalowa, okładziny dachu i ścian są już gotowe. Wewnątrz trwa montaż instalacji elektrycznych oraz ciągów technologicznych.
– Maszyny do produkcji sprowadzamy od najbardziej renomowanych producentów. To są urządzenia wykonane wyłącznie na potrzeby naszego zakładu, dostosowane specjalnie do naszych potrzeb – mówi Mirosław Winiarski, dyrektor produkcji.
Wokół malarni, w południowo-zachodniej części wyspy powstają place składowe, na których możliwe będzie składowanie gotowych elementów.
Linie produkcyjne przyszłej fabryki do seryjnej produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych wykorzystywać będą najnowocześniejsze technologie, łącząc wysokie standardy wykonania i maksymalną efektywność. W fabryce wytwarzane będą dwa rodzaje fundamentów morskich siłowni wiatrowych: monopile i tzw. jacket – konstrukcje kratownicowe.
Produkcja odbywać się będzie w systemie ciągłym, na trzy zmiany. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 500 osób, głównie operatorów urządzeń spawalniczych, ślusarzy i monterów.
– Pierwsza grupa pracowników już pracuje, to głównie kierownicy zmian i kierownicy produkcji. Do końca roku firma zatrudni 100-150 pracowników, chętnych do pracy jest kilkakrotnie więcej – na ogłoszenie o możliwości zatrudnienia odpowiedziało ponad 1700 osób – powiedział Przemysław Milczarek, członek zarządu Bilfinger Mars Offshore.