WARSZAWA: 12:29 | LONDYN 10:29 | NEW YORK 05:29 | TOKIO 19:29

Fundamenty morskich elektrowni wiatrowych nadal będą budowane w Szczecinie

Dodano: 18 paź 2017, 7:07

Wygląda na to, że dla fabryki fundamentów morskich wież wiatrowych zlokalizowanej na szczecińskiej wyspie Gryfia nadchodzą lepsze czasy. Początkowo fabryka zarządzał koncern Bilfinger, który sprzedał ją niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu. Wówczas zmieniono nazwę na ST3 Offshore. Sytuacja firmy na krótko się poprawiła. Teraz właścicielem producenta stalowych fundamentów dla elektrowni wiatrowych jest Fundusz Inwestycyjny Mars i wygląda na to, że sytuacja fabryki wreszcie się zmieni.
Mars buduje fundamenty.
Na początku października podpisano akty notarialne, na mocy których Mars objął 80% udziałów ST3 Offshore, co zapewnia polskiemu funduszowi pełną kontrolę nad spółką.
-Prognozy dla ST3 Offshore budującej fundamenty morskich farm wiatrowych są bardzo optymistyczne. Ostatnio udało nam się wynegocjować bardzo dobre porozumienie z konsorcjum niemiecko-szwajcarskich instytucji finansowych i klientami spółki. Zebraliśmy w sumie znaczącą dodatkową kwotę pieniędzy na dokończenie kontraktu dla duńskiej firmy DONG Energy. Ten kontrakt jest już niezagrożony i będziemy go realizować-powiedział Konrad Konefał-prezes Funduszu Mars.
Ostatnio branża offshore przezywa kryzys, ale dotyczy to głównie segmentu oil and gas część związana z energetyką wiatrową ma się zdecydowanie lepiej.
Powiązania z kooperantami
O przejęciu ST3 Offshore decydowały także zależności kooperacyjne firm należących do funduszu Mars. W bezpośrednim sąsiedztwie St3 Offshore znajduje się Morska Stocznia Remontowa Gryfia. Dotychczasowe stosunki między tymi podmiotami z pewnością nie należały do najlepszych. Być może teraz, pod rządami jednego właściciela sytuacja się poprawi. Po drugiej stronie Odry naprzeciwko ST3 znajduje się Szczeciński Park Przemysłowy, z którym Mars także wiąże spore nadzieje. W tej sytuacji zakup ST3 Offshore staje się elementem szerszej strategii obliczonej na uzyskanie efektu synergii.
Łodzie podwodne
Fundusz Mars jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z pewnością w całej sprawie nie bez znaczenia jest także fakt, że na terenie ST3 Offshore
znajduje się nowoczesna infrastruktura, która mogłaby być wykorzystana przy budowie okrętów podwodnych choćby w ramach programu Orka. Chodzi przede wszystkim o urządzenia do produkcji kadłubów takich jednostek. Czy do tego dojdzie? Trudno powiedzieć, ale wiadomo już dziś, że przejmując kontrolę nad ST3 Offshore Mars stał się znaczącym graczem w sektorze pracującym na potrzeby europejskiego rynku offshore.

Fot. Wojciech Sobecki