WARSZAWA: 21:18 | LONDYN 19:18 | NEW YORK 14:18 | TOKIO 04:18

Mieszkańcy i urzędnicy na wojennej ścieżce. Poszło o nazwę zbudowanego w Gdańsku statku

Dodano: 28 maja 2015, 11:17

Do nietypowego konfliktu doszło pomiędzy władzami duńskiej wyspy Samsø a jej mieszkańcami. Kością niezgody stała się nazwa promu, który do tej pory nazywał się tak samo jak wyspa. Władze zdecydowały się jednak na zmianę jego nazwy, nie konsultując tego z mieszkańcami.
Wśród zwykłych mieszkańców wyspy Samsø zapanowało wielkie oburzenie. Wszystko za sprawą planowanej 6 czerwca uroczystości. W jej trakcie nazwa statku ma zostać zmieniona z Samsø na Prinsesse Isabella – na cześć Izabelli, księżniczki Danii.
Magistrat twierdzi, że zmiana nazwy została skonsultowana z duńskim dworem królewskim i przezeń zaakceptowana. Mieszkańcy wyspy Samsø przyznają, że czują się obrażeni takim postawieniem sprawy. Są wściekli, że nikt z nimi tego nie skonsultował. Jak argumentują, jednostka jest własnością władz samorządowych, a co za tym idzie, samych mieszkańców. Zapytanie się o opinię mieszkańców powinno być zatem pierwszą rzeczą, jaką powinny zrobić lokalne władze, gdy tylko zrodził się pomysł przemianowania statku – twierdzą zainteresowani.
W związku z sytuacją, na wyspie została zorganizowana akcja zbierania podpisów przeciwko decyzji władz. Zostały one złożone we wtorek , 26 maja, tuż przed ostatecznym głosowaniem w magistracie. Burmistrz Marcel Meijer przyznał, że rozumie rozgoryczenie ludzi, ale dodał, że zmiana nazwy promu zostanie dokonana niezależnie od opinii mieszańców. Wieczorem tego samego dnia członkowie rady zdecydowali o zmianie nazwy.
W uroczystości nadania nowej nazwy, która odbędzie się 6 czerwca, udział weźmie księżna Maria oraz jej ośmioletnia córka, bohaterka fety, księżniczka Izabella. Wielu mieszkańców wyspy, poirytowanych decyzją urzędników, zapowiedziało już bojkot uroczystości.
Samsø to nowoczesny, wybudowany niedawno statek, który powstał w gdańskiej stoczni „Remontowa”. Zasilana paliwem LNG jednostka, która pływa dla Samsø Rederi, może zabrać na pokład 600 pasażerów oraz 160 pojazdów osobowych i 16 ciężarowych. Prom trafił do odbiorcy w lutym br. Na co dzień obsługuje połączenie Sælvig-Hou.
116c4a6f4a9ff848cca05952e5c3c420_M
Źródło:PromySkat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2018-10-23

1 EUR - 4,2984 1 USD - 3,7485
1 CHF - 3,7667 1 GBP - 4,8704

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin