WARSZAWA: 01:15 | LONDYN 23:15 | NEW YORK 18:15 | TOKIO 08:15

Nowe połączenie promowe pomiędzy Polską a Litwą w ciągu dwóch lat? Starania już się rozpoczęły

Dodano: 17 Cze 2015, 14:28

Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch lat uruchomione zostanie nowe połączenie promowe z Polski. Zgodnie z planem, regularne kursy miałyby się odbywać pomiędzy Szczecinem-Świnoujściem a Kłajpedą.
Wolę uruchomienia nowego połączenia wyrazili niedawno włodarze miast w Polsce i na Litwie. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Judita Simonavičiūtė – zastępca mera Kłajpedy podpisali niedawno dokument o odnowie współpracy partnerskiej pomiędzy Szczecinem a Kłajpedą. Zawarte porozumienie ma stanowić m.in. fundament pod ustanowienie nowej linii promowej.
Zgodnie z założeniami, regularne kursy miałyby się rozpocząć w ciągu roku lub najbliższych dwóch lat. Jak zauważa Piotr Krzystek, stworzenie połączenia byłoby olbrzymim sukcesem. Wśród atutów związanych z jego uruchomieniem wymienia odciążenie dróg. Pojazdy ciężarowe, które przemieszczają się pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Europy, a dla których Polska jest krajem tranzytowym, mogłyby skorzystać z transportu drogą morską.
Pojawienie się nowego połączenia promowego wpłynęłoby też na różnorodność oferty tych przewozów z Polski. Jak zauważono, obecnie regularne linie łączą północ z południem. Połączenie Świnoujście-Kłajpeda, czyli wschód-zachód – zdaniem sygnatariuszy porozumienia – byłoby równie interesujące.
Polska posiadała już w przeszłości połączenie promowe z Litwą. Od lutego 2005 r. pomiędzy Gdańskiem a Kłajpedą przez krótki czas pływał prom należący do DFDS. Połączenie towarowo-pasażerskie realizowano promem Kaunas.
ca518bf183c339c376b4bdc5c275df01_M
Źródło: PromySkat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2019-04-19

1 EUR - 4,2802 1 USD - 3,8051
1 CHF - 3,7557 1 GBP - 4,9479

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin