WARSZAWA: 08:03 | LONDYN 06:03 | NEW YORK 01:03 | TOKIO 15:03

Platforma Petrobaltiku gotowa do pracy

Dodano: 21 maj 2015, 18:36

Platforma Lotos Petrobaltic znajduje się już na polskim szelfie, na koncesji Gaz Południe, gdzie rozpoczęto przygotowania do odwiercenia otworu rozpoznawczego B21-3 i wydobycia ze złoża B8 planowanego w IV kwartale br. – informuje biuro prasowe Grupy Lotos S.A. Przez ostatnie miesiące przechodziła ona remont w Stoczni Nauta w Gdyni, mający na celu odnowienie klasy, a zarazem poprawę poziomu bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.
– Zakres prac obejmował przede wszystkim remont i wzmocnienie stóp platformy, naprawę, wymianę i malowanie poszycia oraz zbiorników balastowych, a także konserwację, czyszczenie i wymianę systemu przesuwu wieży wiertniczej – wylicza Bartosz Brosowski, dyrektor ds. techniki w spółce Lotos Petrobaltic.
Po zakończonym remoncie platforma Lotos Petrobaltic otrzymała świadectwo klasy potwierdzające należyty stan techniczny jednostki. Uzyskanie przez platformę 5-letniego świadectwa klasy nadzorowało amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS (American Bureau of Shipping).
Cała operacja holowania platformy z Gdyni na miejsce wydobycia na północ od Rozewia trwała ok. 48 godzin, łącznie z pozycjonowaniem i tzw. preloadami, czyli dociążaniem i stabilizacją platformy w miejscu postoju.
– Holowanie odbyło się zgodnie z planem – informuje kpt. Leszek Szymborski, dowódca operacji holowania. – Długość trasy holowania ze stoczni Nauta w Gdyni na koncesję wyniosła ponad 146 km przy średniej prędkość 4,5 węzła.
Wiercenie otworu rozpoznawczego na polskim szelfie trwać będzie 75 dni.
– Jest to ostatni otwór wiercony na tej strukturze w celu określenia wielkości akumulacji gazowo-kondensatowej – mówi Krzysztof Kielas, dyrektor ds. wierceń w spółce Lotos Petrobaltic. – Następnie w planie mamy wiercenie otworu B8-Z6. Jest to otwór zawadniający, ostatni z zaplanowanych do wykonania na złożu B8.
Docelowo jego eksploatację na skalę przemysłową prowadzić będzie inna platforma Lotosu o nazwie Petrobaltic, która w najbliższych miesiącach zostanie w Naucie przebudowana na centrum eksploatacyjne. Prace wykona konsorcjum Stoczni Remontowej Nauta i spółki Energomontaż-Północ Gdynia, spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Petrobaltic_dwie platformy w stoczni Nauta