WARSZAWA: 15:00 | LONDYN 13:00 | NEW YORK 08:00 | TOKIO 22:00

Ponad 900 milionów złotych ze wsparciem instrumentu „Łącząc Europę” na przebudowę Stacji Gdynia Port

Dodano: 11 maj 2018, 8:46

W celu dostosowania parametrów infrastruktury kolejowej do wymogów sieci TEN-T PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie realizują projekt pn. „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”.
8 maja 2018r. ogłoszono przetarg na realizację prac budowlanych na Stacji Gdynia Port. Inwestycja przewiduje gruntowną przebudowę stacji kolejowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w tym wymianę nawierzchni kolejowej z podtorzem i odwodnieniem. Obejmuje ona łącznie teren 70 hektarów, 130 kilometrów torów kolejowych wraz z 355 rozjazdami i przejazdami kolejowo-drogowymi na odcinkach 6 linii kolejowych.
Zakres prac obejmować będzie także instalację urządzeń i systemów telekomunikacyjnych, sieci trakcyjnej wraz z zasilaniem oraz budowę obiektów inżynieryjnych i kubaturowych. Ponadto, budowa Lokalnego Centrum Sterowania Gdynia Port zapewni sprawniejszy ruch pociągów. W efekcie prac wzrośnie punktualność przejazdów i szybkość obsługi kolejowej terminali portowych.
Cieszy nas konsekwencja Polskich Linii Kolejowych S.A. w realizacji tego niezwykle ważnego przedsięwzięcia – podkreśla Adam Meller Prezes Zarządu Morskiego Portu w Gdynia S.A. – Przebudowana i zmodernizowana Stacja Gdynia Port jest kluczowa dla funkcjonowania portu jak i dla bieżącej działalności przeładunkowej naszych klientów. Terminale kontenerowe zwiększają udział kolei w obsłudze ładunków skonteneryzowanych, Morski Terminal Masowy Gdynia aż w 70 procentach realizuje obsługę dzięki przewozom kolejowym. Inwestycja PKP PLK to także ważny projekt warunkujący powodzenie budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
PKP PLK S.A. czeka na oferty do 20 czerwca br. Przewiduje się duże zainteresowanie potencjalnych wykonawców , ponieważ skala inwestycji jak i szacunkowa wartość zamówienia jest pokaźna i opiewa na ponad 900 mln złotych.
Do 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierzają zrealizować program portowy, który obejmuje porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Sprawniejszy przewóz towarów ze Śląska do trójmiejskich portów będzie możliwy także dzięki modernizacji, za ponad 2 mld zł, Magistrali Węglowej na odcinku Chorzów Batory – Tarnowskie Góry – Zduńska Wola Karsznice. Kolejne inwestycje na trasie Bydgoszcz – Trójmiasto, o przewidywanej wartości ok. 4 mld zł, zwiększą przepustowość linii, skrócą czas przewozu ładunków i zwiększą konkurencyjność przewozów towarowych.
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.