WARSZAWA: 15:14 | LONDYN 13:14 | NEW YORK 08:14 | TOKIO 22:14

Rok zarządu komisarycznego w Polskiej Żegludze Morskiej

Dodano: 16 lut 2018, 21:39

16 lutego zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Brzezicki podsumował rok swoich rządów w PŻM. Jak poinformował na konferencji prasowej w Szczecinie Paweł Brzezicki, zysk Grupy Kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej za rok 2017 wyniesie około 54 mln zł. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że przez ostatnie lata Grupa ponosiła gigantyczne straty. Za rok 2016 strata przedsiębiorstwa wyniosła 730 mln zł.
Do czerwca Polska Żegluga Morska odbierze z chińskich stoczni cztery nowe jednostki.
W połowie ubiegłego roku PŻM groziło bankructwo. Bank, któremu firma nie spłacała rat kredytu, zamierzał zająć majątek przedsiębiorstwa, w tym 20 eksploatowanych przez armatora masowców. Na szczęście udało się zatrzymać ten proces.
Mimo trudnej sytuacji armatorowi udało się wynegocjować z konsorcjum polskich banków kredyt pomostowy. Warunki kredytu będą obowiązywały do końca roku, następnie zostanie on przekształcony w kredyt inwestycyjny.

– Stopniowo odzyskujemy zaufanie klientów. Obecnie wszystkie nasze statki mają zatrudnienie i przewożą towary, generując zysk dla przedsiębiorstwa. Udało się także renegocjować umowy ze stoczniami, co przyniosło bardzo wymierne korzyści finansowe – powiedział Paweł Brzezicki.
W ostatnim czasie Polska Żegluga Morska odebrała z chińskich stoczni dwa masowce: „Szare Szeregi” i „Tczew”, do końca czerwca odbierze 4 kolejne jednostki.
Mimo ograniczenia wynagrodzeń, pensje na statkach PŻM są nadal o 6% wyższe od stawek rekomendowanych przez Międzynarodową Federację Transportowców (ITF).
Program naprawczy wprowadzony w Polskiej Żegludze Morskiej zarządca komisaryczny podsumował w następujący sposób: ranny przeżył, nie wykrwawił się i ma się coraz lepiej. Paweł Brzezicki będzie zarządzał Polską Żeglugą Morską przez następny rok.


Wojciech Sobecki