WARSZAWA: 17:56 | LONDYN 15:56 | NEW YORK 10:56 | TOKIO 00:56

STS „Fryderyk Chopin” w Porcie Gdynia

Dodano: 31 sie 2018, 9:11

Port Gdynia to port macierzysty największych polskich żaglowców: „Daru Młodzieży” i „Daru Pomorza” oraz „Zawiszy Czarnego” i „Pogorii” oraz bliźniaczej jednostki – ORP„Iskry II”.
Dlatego też dużym wydarzeniem jest zacumowanie 30 sierpnia br. przy nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia największego – zaraz po „Darze Młodzieży”- pod względem wyporności i długości całkowitej – polskiego żaglowca STS „Fryderyk Chopin”, który jako jedyny w Polsce ma maszty sześciorejowe.
Żaglowiec został wybudowany w Stoczni Dora w Gdyni w latach 1990-92 przez Fundację Międzynarodowa Szkoła pod Żaglami Kapitana Krzysztofa Baranowskiego. „Niebieska Szkoła” łączy regularną naukę według programu szkolnego z żeglugą dalekomorską. W trakcie „Niebieskich Szkół”, uczniowie z różnych miast i szkół Polski, biorą udział w zajęciach lekcyjnych realizując program dydaktyczny szkół macierzystych oraz otrzymują świadectwo nauki w „Niebieskiej Szkole”. Podczas licznych godzin na morzu, młodzież poznaje uroki żeglarstwa, podstawy nawigacji oraz pracy przy żaglach, a odwiedzając zagraniczne porty odkrywa świat, odmienne kultury i tradycje. W trakcie rejsów uczestnicy uczą się życia na statku, odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie, zmierzenia się z własnymi słabościami i przezwyciężania ich, a przede wszystkim przeżywają niesamowitą przygodę życia.
Warto dodać, iż w 2012 roku STS „Fryderyk Chopin”, dowodzony przez kpt. Tomasza Ostrowskiego, wygrał Tall Ship’s Races 2012 na trasie Saint Malo-Lizbona-Kadyks-La Coruna-Dublin. Było to pierwsze zwycięstwo polskiego żaglowca w klasie A (największych jednostek) od 1989 r. Wcześniej te prestiżowe regaty wygrywały STS Pogoria i ORP Iskra II oraz STS Dar Młodzieży.
Ponadto w regatach tych STS „Fryderyk Chopin”, też jako jedyny w historii, trzy razy z rzędu otrzymał (w latach 2014 i 2015 oraz 2016) prestiżową nagrodę Sail Training International Friendship Trophy, przyznawaną w tajnym głosowaniu wszystkich uczestników regat żaglowcowi, który został uznany za najbardziej przyczyniający się do rozwijania współpracy międzynarodowej i przyjaźni w czasie regat.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia