WARSZAWA: 23:01 | LONDYN 21:01 | NEW YORK 16:01 | TOKIO 06:01

Trwają prace na torze wodnym Świnoujście-Szczecin (galeria zdjęć)

Dodano: 31 Lip 2020, 18:36

W piątek, 31 lipca jednostki Urzędu Morskiego w Szczecinie „Kasia” i „Aga” zabrały przedstawicieli mediów, aby z bliska pokazać prace przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości technicznej 12,5 metra. Szczegóły inwestycji przedstawił nam Paweł Szumny, zastępca dyrektora UMS ds. technicznych. Na torze wodnym pracowała pogłębiarka „Amazone”, która wydobyła już z dna około 3,4 mln metrów sześciennych urobku, z którego powstanie na Zalewie Szczecińskim jedna z dwóch sztucznych wysp. Głównym wykonawcą prac jest belgijsko-holenderskie konsorcjum firm Dredging International i Van Oord Dredging and Marine Contractors mające spore doświadczenie w prowadzeniu podobnych inwestycji. Tor wodny zostanie pogłębiony na odcinku o długości 62 km. Koszt prac oszacowano na ponad 1,3 mld zł. Wykonawca ma na przeprowadzenie prac 42 miesiące.
W sumie podczas prac pogłębiarskich powstanie ponad 20 mln metrów sześciennych urobku, z którego usypane zostaną dwie sztuczne wyspy. Jedna z nich stanie się siedliskiem dla ptaków, druga służyć będzie do gromadzenia urobku wydobywanego podczas bieżących robót.
Pogłębienie toru wodnego to przede wszystkim otwarcie możliwości rozwoju portu w Szczecinie. Obecnie do portu mogą zawijać jednostki o zanurzeniu 9,15 m. Pogłębienie toru otworzy szczeciński port na statki o zanurzeniu 11 metrów, co znacząco zwiększy ilość transportowanych ładunków.
Zgodnie z planem inwestycja powinna zakończyć się do końca pierwszego kwartału 2022 roku.

Fot. Wojciech Sobecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-08-03

1 EUR - 4,4168 1 USD - 3,7499
1 CHF - 4,0887 1 GBP - 4,9125

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin