WARSZAWA: 02:28 | LONDYN 00:28 | NEW YORK 19:28 | TOKIO 09:28

W portach Szczecin-Świnoujście mimo koronawirusa rośnie przeładunek zbóż, paliw, LNG i kontenerów

Dodano: 18 maja 2020, 7:16

Prawie 10,5 mln ton towarów obsłużyły spółki przeładunkowe w zespole portów Szczecin-Świnoujście w okresie styczeń-kwiecień br. Mimo pandemii koronawirusa, z zachowaniem pełnych reżimów sanitarnych statki obsługiwane są na bieżąco.
Rosną przeładunki zboża, których jest prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019. W kwietniu bieżącego roku statystyki notują czterokrotny wzrost w tej grupie ładunków w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku. Na świecie obserwujemy duże zapotrzebowanie na zboża, a podaż znacząco spadła na skutek ubiegłorocznych pożarów w Australii, stąd rekordy bije eksport polskiej pszenicy, która w znaczącej części transportem morskim trafia do odbiorców.
Po czterech miesiącach dwucyfrowe wzrosty notują: paliwa (+ 11,2% – więcej importu gazu LNG, a także propanu oraz eksportu oleju ciężkiego) oraz kontenery (+30%).
Pozostałe grupy ładunkowe w związku z pandemią koronawirusa oraz ze zmianami jakie zaszły w kraju i na świecie w przemyśle ciężkim, w tym zwłaszcza ograniczaniu pracy hut (co skutkuje mniejszymi przeładunkami węgla i rudy), zanotowały jednocyfrowy spadek.
Pierwsze cztery miesiące bieżącego roku zespół portów Szczecin-Świnoujście zakończył wynikiem o 7% niższym niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-06-02

1 EUR - 4,3902 1 USD - 3,9303
1 CHF - 4,1024 1 GBP - 4,9334

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin