WARSZAWA: 15:00 | LONDYN 13:00 | NEW YORK 08:00 | TOKIO 22:00

W Szczecinie rozpoczął się 4. Międzynarodowy Kongres Morski /zdjęcia/

Dodano: 08 cze 2016, 20:54

8 czerwca br. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 4. Międzynarodowy Kongres Morski. Po raz pierwszy impreza odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W pierwszym dniu, obrady toczyły się w pięciu głównych blokach tematycznych:
BLOK I – STOCZNIE, ŻEGLUGA i PORTY
Opiekun bloku: Paweł Brzezicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
BLOK II – BEZPIECZEŃSTWO I WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Opiekun bloku: Michał Jach, poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
BLOK III – RYBOŁÓWSTWO I AKWAKULTURA
Opiekun bloku: dr hab. inż. Beata Więcaszek, prof. ZUT, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.
BLOK IV – PRAWO, FINANSE i EKOLOGIA
Opiekun bloku: mec. Marek Czernis – Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego/ Marek Lewandowski TUiR Warta.
BLOK V – ENERGETYKA i GÓRNICTWO MORSKIE
Opiekun bloku: Wojciech Cetnarski, Prezes, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej / Krzysztof Żarna – Dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej Urząd Marszałkowski.
– Podczas najbliższych kilku dni będziemy poruszać najważniejsze problemy związane z szeroko rozumianą gospodarką morską. Wierzę, że kongres stanie się ważnym forum, na którym rozmawiać będziemy o odbudowie przemysłu stoczniowego, żeglugi śródlądowej i rybołówstwa- powiedział Dariusz Słaboszewski, przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego i prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Dzisiejszy dzień jest dla polskiej gospodarki morskiej szczególny, ponieważ w dniu rozpoczęcia obrad 4. Międzynarodowego Kongresu w Szczecinie, w Warszawie w Sejmie, minister Marek Gróbarczyk prezentował projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych zwaną w skrócie „ustawą stoczniową”. To własnie wystąpienie sejmowe uniemożliwiło obecność ministra Gróbarczyka w Szczecinie, ale jak zapewniano, szef resortu gospodarki morskiej pojawi się w Szczecinie jutro, w drugim dniu obrad kongresu. Jutro także przybędzie na kongres, premier Beata Szydło.
List prezydenta RP do uczestników kongresu, odczytał Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania.
O działaniach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w wymiarze krajowym i międzynarodowym mówił w swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w MGMiŻŚ, Krzysztof Kozłowski. Wiceminister wskazał cztery najważniejsze obszary działalności ministerstwa, do których zaliczył: odbudowę przemysłu stoczniowego, przekop przez Mierzeję Wiślaną, przywrócenie żeglugi na śródlądowych drogach wodnych oraz dbanie o korzystne warunki dla rozwoju polskich portów morskich.
– Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej to „ministerstwo europejskie”. 70% legislacji realizowanej i implementowanej w naszym ministerstwie to legislacja unijna. 20% stanowi prawodawstwo międzynarodowe- są to przede wszystkim umowy międzynarodowe, 10% to prawodawstwo krajowe- powiedział wiceminister Kozłowski.
Po zakończeniu wystąpień oficjalnych, pierwszą debatą była dyskusja odbywająca się pod hasłem: GOSPODARKA MORSKA – 20-ta inteligentna specjalizacja – przemysł stoczniowy i offshorowy. Moderatorem był Jerzy Czuczman, Dyrektor Biura, Związku Pracodawców Forum Okrętowe.
Uczestnicy dyskusji wskazywali na szanse, przed jakimi stoi obecnie polska gospodarka morska podkreślając, że własnie ta dziedzina, może znów stać się polską specjalnością narodową. Uczestnicy debaty stwierdzili, że obok opartej na zdrowych zasadach konkurencji, która jest jednym z głównych czynników postępu gospodarczego, konieczna jest współpraca polskich przedsiębiorstw, aby wspólnie budować potęgę krajowej gospodarki morskiej. Wolę współpracy w kontekście odbudowy przemysłu stoczniowego w Szczecinie deklarowali prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego, Andrzej Strzeboński i prezes Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, Marek Różalski.
O innowacyjności w polskim przemyśle stoczniowym, jako ważnym elemencie budowania przewagi konkurencyjnej mówili: dyrektor zarządzający Arkadiusz Aszyk z holdingu „Remontowa” oraz Krzysztof Juchniewicz ze stoczni „Nauta”.
Biorący udział w dyskusji Zbigniew Jagiełlo, dyrektor banku PKO BP podkreślał, że w obecnej sytuacji gospodarczej, nie ma problemu z pozyskaniem finansowania na ciekawe i dające gwarancję powodzenia projekty w branży stoczniowej. Konieczne jest jednak przedstawianie przez polskich przedsiębiorców projektów dających gwarancję powodzenia na rynku, co wiąże się nie tylko ze zmniejszeniem ryzyka dla banków, ale także daje gwarancję zwrotu zainwestowanych środków.
– Obecnie w Polsce nie mamy problemów z finansowaniem projektów. Pieniędzy na rynku jest sporo. Teraz trzeba przedstawić ciekawe projekty, które zagwarantują zwrot zainwestowanego kapitału wraz z odsetkami. Takimi rozwiązaniami sektor bankowy z pewnością będzie zainteresowany- stwierdził prezes PKO BP.
Jutro drugi dzień obrad kongresu z udziałem premier Beaty Szydło i ministra Marka Gróbarczyka.
DSC06581
DSC06619
DSC06516
DSC06554
DSC06565
DSC06495
DSC06621
DSC06527
DSC06632
DSC06657
Fot. Wojciech Sobecki