WARSZAWA: 21:19 | LONDYN 19:19 | NEW YORK 14:19 | TOKIO 04:19

W Szczecinie trwa 7 Międzynarodowy Kongres Morski

Dodano: 05 wrz 2019, 20:37

W Szczecinie rozpoczął się 7 Międzynarodowy Kongres Morski. Przez dwa dni (5-6 września) specjaliści będą dyskutować o najważniejszych sprawach branży. Pierwszy dzień zdominowały trzy debaty plenarne: „Inicjatywa Trójmorza gospodarczym impulsem rozwoju Europy”, „Od konkurencji do synergii – wizje rozwoju branży morskiej”, „Bezpieczeństwo w branży morskiej – przyszłość, wyzwania i oczekiwania”.
– Kongres Morski ma bardzo duże znaczenie dla branży, ponieważ wnioski, które zostaną tutaj wypracowane, stanowią istotne wytyczne dla działań naszego ministerstwa. Obecna edycja Kongresu koncentruje się na bardzo istotnych tematach związanych z inicjatywą Trójmorza. Chcemy własnie w Szczecinie mówić o przemyśle stoczniowym i o bezpieczeństwie morskim. Ten ostatni element jest w tej chwili przedmiotem szczególnego zainteresowania Międzynarodowej Organizacji Morskiej i nasza debata z pewnością wpisuje się w nurt tego zainteresowania – powiedział otwierając kongres minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
List do uczestników kongresu przesłał Prezes Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki.
– Kongres tworzy unikalną możliwość spotkania i wymiany myśli wśród przedstawicieli rządu, parlamentu, świata nauki, gospodarki oraz – co szczególnie cieszy – studentów i młodzieży. Wszystkich łączy zainteresowanie i troska o rozwój gospodarki morskiej. Życzę owocnych obrad i mam nadzieję, że dyskusje podczas debat i paneli stanowić będą cenny głos w rozważaniach na temat przyszłości gospodarki morskiej Polski i świata – napisał Mateusz Morawiecki.
Niezwykle ważnym wydarzeniem pierwszego dnia kongresu było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście a włoskim portem Triest. Porozumienie przewiduje wizyty studyjne przedstawicieli portów, ukierunkowane na wymianę dobrych praktyk i wzajemnych doświadczeń. Możliwe będzie także utworzenie dwustronnych zespołów eksperckich, których zadaniem będzie wdrażanie postanowień porozumienia. Dokument podpisano w obecności ministra Marka Gróbarczyka i ambasadora Włoch w Polsce, Aldo Amati.
Pierwsza debata, którą otworzył Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, dotyczyła inicjatywy Trójmorza i jej znaczenia dla państw europejskich. Inicjatywa Trójmorza dotyczy zacieśniania współpracy państw położonych między morzami: Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. Inicjatywę Trójmorza tworzy 12 państw: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Polska. Na obszarze Trójmorza żyje ponad 112 mln mieszkańców.
– Wiele państw Trójmorza stanowi naturalne zaplecze dla rozwoju polskich portów morskich – powiedział Grzegorz Witkowski.
Druga debata dotyczyła rozwoju gospodarki morskiej. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że niezwykle istotne jest, aby podmioty działające w branży morskiej nie postrzegały siebie wyłącznie jako konkurencji, ale aby znajdowały obszary, w których mogą działać wspólnie. O współpracy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście z portami europejskimi mówił prezes ZMPSiŚ S.A. Krzysztof Urbaś.
– Najkrótsza droga ze Skandynawii na południe Europy prowadzi przez porty w Szczecinie i Świnoujściu, dlatego korytarz transportowy łączący Bałtyk z Adriatykiem jest bardzo istotny dla rozwoju naszych portów – powiedział Krzysztof Urbaś.
Ostatnia dzisiejsza debata dotyczyła bezpieczeństwa w branży morskiej, a więc tematu niezwykle ważnego z punktu widzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej, która bardzo znaczną część swoich działań ukierunkowuje na zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi. Wielokrotnie mówił o tym, także podczas ubiegłorocznego pobytu w Szczecinie, Sekretarz Generalny IMO Kitack Lim.
Jutro uczestnicy Kongresu dyskutować będą między innymi o stoczniach, rozwoju portów i żeglugi, innowacyjności w gospodarce morskiej, a także o nowoczesnej edukacji i kształceniu kadr morskich.

Tekst i fot.


Wojciech Sobecki