WARSZAWA: 11:59 | LONDYN 09:59 | NEW YORK 04:59 | TOKIO 18:59

Wrak XIX- wiecznego żaglowca u wejścia do świnoujskiego portu

Dodano: 20 maja 2015, 22:58

W roku 2004 podczas sondowania dna w pobliżu toru podejściowego do portu w Świnoujściu natrafiono na wrak kadłuba statku. Kadłub znajdował się poza głównym torem wodnym i nie stanowił zagrożenia dla żeglugi.
Do badań znaleziska powrócono w lipcu 2014 roku. Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza przy współpracy z firmą ESCORT Sp. z o.o. w Szczecinie oraz UW Service Sp. z o.o. w Szczecinie, przeprowadziło pomiary hydroakustyczne wraku z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury. Ustalono, że wrak spoczywa w odległości około 300 metrów od główek portu w Świnoujściu na głębokości 6-7 metrów. Badania pobranych jeszcze w roku 2004 próbek drewna pozwoliły ustalić datę ścięcia drzewa, wykorzystanego na budulec konstrukcji na rok 1840. Może to oznaczać, że statek został celowo zatopiony podczas wojny francusko-pruskiej w roku 1870. Wówczas, obawiając się ataku od strony morza, w lipcu 1870 roku inspektor budowy portu wydał polecenie zatopienia u wejścia do portu czterech żaglowców, które miały stanowić swoistą zaporę uniemożliwiającą flocie francuskiej, zajęcie świnoujskiego portu. Być może, znaleziony wrak to pozostałość jednej z zatopionych wówczas jednostek.
-Zachowane elementy takielunku mogą wskazywać, że był to jeden z czterech zatopionych żaglowców- powiedział Aleksander Ostasz ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.
Podczas konferencji prasowej, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Andrzej Borowiec powiedział, że w czasie prac związanych z modernizacją toru wodnego, często znajdowane są niewybuchy z czasów II wojny światowej. W Kanale Piastowskim znaleziono barkę amunicyjną, która zatonęła prawdopodobnie w wyniku bombardowania.
Badacze podwodnych znalezisk przypuszczają, że podczas pogłębiania toru podejściowego do portu w Szczecinie do 12,5 metra morze odkryje przed nami jeszcze wiele zatopionych pamiątek przeszłości.
DSC06905
DSC06920

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2019-01-18

1 EUR - 4,2964 1 USD - 3,7694
1 CHF - 3,7917 1 GBP - 4,8773

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin