WARSZAWA: 20:28 | LONDYN 18:28 | NEW YORK 13:28 | TOKIO 03:28

Wyprawa Narwik 2015

Dodano: 26 Lut 2015, 7:36

30 maja 2015 R., wyruszy ze Szczecina na jachcie „Stary” młodzieżowa Wyprawa Narwik 2015. Informujemy, że trwa nabór do załogi, informacje można znaleźć na stronie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie: http://centrumzeglarskie.pl/aktualnosci/1023-wyprawa-narwik-2015-prelekcja-i-rekrutacja.html

Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. To wyprawa szczecińskiej młodzieży na daleką Północ, za koło polarne, do Archipelagu Svalbard, na wyspę Spitsbergen i Polskiej Stacji Polarnej Horsund. Jej głównym celem będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „GROM”.

Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne. W 2015 roku mija 58 lat od tego niezwykłego rejsu polskich żaglowców do Narwiku.

Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem szkoleniowo-stażowym z programem historycznym, przyrodniczym, fotograficznym, geologicznym. W trakcie rejsu uczestnicy poznają przyrodę Danii i Norwegii, w tym popłyną przez niezwykłe fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard. Żeglować będą przez Morze Bałtyckie, Atlantyk (Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa), Ocean Arktyczny.

Wyprawę poprowadzi kapitan – Maciej Krzeptowski

Jej współorganizatorem jest JK AZS, a patronat Honorowy objął Prezydent Szczecina. Rejsowi patronuje także: Prezydent Świnoujścia, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, Yacht Klubu Polski w Szczecinie, Bractwo Wybrzeża, Rotary Club Szczecin, Polska Fundacja Morska, Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu. Patronat medialny objęły: „Kurier Szczeciński”, „Tygodnik Podhalański”, miesięcznik „Żagle”, portal żeglarski Sailportal.pl, Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin.
mapa Wyprawa Narvik 2015 TEN odchudzona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2020-05-28

1 EUR - 4,4264 1 USD - 4,0244
1 CHF - 4,1494 1 GBP - 4,9316

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin