WARSZAWA: 02:34 | LONDYN 00:34 | NEW YORK 19:34 | TOKIO 09:34

1 stycznia 2017 wchodzi w życie tzw. Ustawa stoczniowa

Dodano: 01 sty 2017, 12:34

1 stycznia 2017 roku zaczyna obowiązywać Ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych (tzw. Ustawa stoczniowa), której podstawowym celem jest stworzenie warunków do rozwoju przemysłu okrętowego w naszym kraju.
Od 1 stycznia wchodzą w życie zapisy ustawy o zerowej stawce VAT dla podmiotów budujących jednostki „pod klucz”. W sprawie zryczałtowanego podatku CIT w wysokości jednego procenta, musi wypowiedzieć się Komisja Europejska. Do czasu rozpatrzenia przez KE ten element ustawy nie będzie aktywny.
Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie podatku VAT, nowa ustawa przewiduje stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import części i wyposażenia dla możliwie jak najszerszej grupy jednostek pływających.
Nowa ustawa pozwoli stoczniom na dysponowanie większym kapitałem, który będzie można przeznaczyć między innymi na rozwój firm lub wprowadzenie nowych technologii, co zdaniem autorów ustawy pozwoli na zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora stoczniowego. Ustawa ma przyczynić się również do zwiększenia zatrudnienia w przemyśle stoczniowym.
Warto zauważyć, że nowe rozwiązania ustawowe w szczególnych przypadkach będą dotyczyć także remontów statków. W tym przypadku ustawa będzie obowiązywać, kiedy remont jednostki wiąże się ze zmianą przeznaczenia statku, gdy konsekwencją prac remontowych jest zmiana napędu statku oraz w przypadku gdy wartość remontu przekracza 5 mln euro.
dsc06762
Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin