WARSZAWA: 20:17 | LONDYN 18:17 | NEW YORK 13:17 | TOKIO 03:17

131 lat temu urodził się „Kapitan Kapitanów”, Konstanty Maciejewicz.

Dodano: 11 lis 2021, 8:56

131 lat temu, 11 listopada 1890 roku w Niemirowie urodził się „Kapitan Kapitanów”, Konstanty Maciejewicz. Popularny „Macaj” był pierwszym komendantem „Daru Pomorza”, wykładowcą w szkołach morskich w Tczewie, Gdyni i organizatorem szkolnictwa morskiego w Szczecinie. To właśnie Konstanty Maciejewicz był pierwszym dyrektorem Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
„Kapitan Kapitanów” ukończył Korpus Kadetów w Połtawie, a następnie Morski Korpus w Petersburgu. Po ukończeniu nauki w 1911 roku rozpoczął służbę w rosyjskiej marynarce wojennej. Pływał między innymi na słynnym krążowniku „Aurora”, który później stał się jednym z symboli Rewolucji Październikowej.
We wrześniu 1915 roku kapitan został przeniesiony do Oficerskiej Szkoły Pływania Podwodnego, a po jej ukończeniu i służbie na różnych jednostkach, został w październiku 1916 roku zastępcą dowódcy okrętu podwodnego AG-15. To właśnie wówczas, gdy na głębokości 27 metrów AG-15 zatonął, Maciejewicz wraz z pięcioma marynarzami przeprowadził udaną próbę wydostania się z niego. Okręt odremontowano, a jego dowódcą został Konstanty Maciejewicz.
20 września 1920r. otrzymał radziecki dyplom kapitana żeglugi wielkiej, który nostryfikował w grudniu 1924 roku.
Przez osiem lat Maciejewicz był komendantem „Daru Pomorza” i właśnie na tym szkolnym żaglowcu zorganizował i poprowadził trwający blisko rok rejs dookoła świata (1934/35). Był to pierwszy wokółziemski rejs polskiej jednostki handlowej.
Po wojnie organizował polskie szkolnictwo morskie, ale w mrocznych czasach stalinowskiego reżimu, który swoje piętno odcisnął także w Polsce, został pozbawiony możliwości pracy w szkolnictwie morskim.

Od 1 listopada 1953r. pracował w szczecińskim oddziale Polskiego Rejestru Statków jako inspektor. W listopadzie 1962r. przeszedł na emeryturę, pozostał jednak nadal doradcą w PRS i ławnikiem w Szczecińskiej Izbie Morskiej.
Konstanty Maciejewicz zmarł 25 listopada 1972 roku w Szczecinie. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w kwaterze zasłużonych.
W ubiegłym roku na ścianie budynku, w którym kiedyś znajdowała się Państwowa Szkoła Morska w Szczecinie przy ul. Piastów 19 (obecnie budynek należy do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego), odsłonięto tablicę upamiętniającą postać „Kapitana Kapitanów”. Konstanty Maciejewicz był dyrektorem szkoły, w której kształcili się młodzi adepci morza. Wielu z nich nosiło później kapitańskie mundury i do dziś z szacunkiem i wdzięcznością wspominają swojego nauczyciela, „kapitana Kapitanów”.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-12-08

1 EUR - 4,3303 1 USD - 4,0181
1 CHF - 4,5913 1 GBP - 5,0458

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin