WARSZAWA: 22:18 | LONDYN 20:18 | NEW YORK 15:18 | TOKIO 05:18

37. posiedzenie European River-Sea-Transport Union w Rotterdamie

Dodano: 27 wrz 2015, 11:38

W dniach 17 i 18 września br. w Rotterdamie odbyło 37. posiedzenie członków międzynarodowej organizacji ERSTU (European River-Sea-Transport Union e. V. Berlin) – Europejska Unia Transportu Rzeczno-Morskiego. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA reprezentował prezes Spółki dr Zbigniew Miklewicz. Gościem honorowym posiedzenia była Theresia Hacksteiner – sekretarz generalny European Barge Union (EBU) – Europejska Unia Przewodników Transportu Śródlądowego.
Podczas spotkania przewodniczący ERSTU – Thomas Maaßen zwrócił uwagę na dużą aktywność organizacji ukierunkowaną na lobbowanie na rzecz wzmocnienia pozycji transportu rzecznego i morskiego. Co znajduje swoje odzwierciedlenie w licznym udziale w posiedzeniach klubów i komisji parlamentarnych i rządowych, jak również związków i organizacji transportowych w Niemczech. Poinformował także o planowanym utworzeniu Komitetu ds. Żeglugi Rzecznej i Morskiej pod patronatem EBU z przewodnictwem ERSTU. Ma to wzmocnić pozycję organizacji w rozwiązywaniu palących problemów żeglugi śródlądowej.
Uczestnicy posiedzenia odbyli wizytę studyjną w porcie w Rotterdamie. Zapoznali się także z tamtejszymi zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi.
Kolejne, 38. posiedzenie zaplanowano na 11 kwietnia 2016 w Berlinie.
ERSTU jest organizacją międzynarodową, do której należy ZMPSiŚ SA. Zrzesza obecnie 69 członków z 12 krajów zarówno unijnych, jak i spoza UE. Struktura przedsiębiorstw należących do ERSTU obejmuje zarówno przedsiębiorców związanych z żeglugą śródlądową, branżą morską, jak i usługami portowymi oraz zarządem portami. Z Polski – oprócz ZMPSiŚ SA- należy do ERSTU dwóch przewoźników śródlądowych.
Bieżąca współpraca i wymiana informacji pomiędzy członkami ERSTU pozwala na śledzenie i podążanie za aktualnymi światowymi trendami gospodarczymi w zakresie polityki branży morskiej i żeglugi śródlądowej, jak również skoordynowanie działań ukierunkowanych na wspólne rozwiązywanie problemów transportu rzecznego i morskiego.
erstu1
erstu2
Źródło: ZMPSiS S.A.