WARSZAWA: 04:35 | LONDYN 02:35 | NEW YORK 21:35 | TOKIO 11:35

45 LAT 3. FLOTYLLI OKRĘTÓW

Dodano: 13 mar 2016, 22:05

Siły 3. Flotylli Okrętów stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do osłony transportu morskiego i reagowania w sytuacjach kryzysowych na morzu. Jej jednostki operują w Siłach Odpowiedzi NATO oraz w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach morskich. W piątek 11 marca z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. FO marynarze oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach upamiętniających jubileusz jej działań w strukturze Marynarki Wojennej.
Obchody 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów rozpoczęły się o godzinie 08:00 od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia – donosi portal 3fo. Następnie odbył się uroczysty apel, który zakończyła defilada pododdziałów. Po defiladzie delegacja Sztabu 3. FO, byli dowódcy Flotylli oraz zaproszeni goście wyszli na wody Zatoki Gdańskiej okrętem ORP „Wodnik”. Z jego pokładu złożyli wieniec kwiatów w hołdzie tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. Marynarze złożyli także wiązanki pod pomnikiem patrona Flotylli kmdr. Bolesława Romanowskiego oraz na grobie jej pierwszego dowódcy kmdr. Mariana Sucharzewskiego spoczywającego na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywie. Następnie w sali widowiskowej Klubu 3 Flotylli Okrętów odbyła się uroczysta zbiórka połączona z projekcją filmu o 3. FO i występem Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów bramy Portu Wojennego Gdynia zostały otwarte dla społeczeństwa. W ramach „Dnia otwartych koszar” można było odwiedzić pokłady okrętów: rakietowego ORP „Grom”, ratowniczego ORP „Lech” oraz korwety ZOP ORP „Kaszub”, a także zapoznać się ze sprzętem jednostek brzegowych wchodzących w skład 3. FO.
3fo_2
3fo_1
3fo_4
Tekst i foto: 3fo.wp.mil.pl