WARSZAWA: 22:19 | LONDYN 20:19 | NEW YORK 15:19 | TOKIO 05:19

45 milionów złotych dla małych portów rybackich na Pomorzu Zachodnim

Dodano: 27 lis 2021, 14:31

45 mln zł otrzymały cztery zachodniopomorskie porty w ramach realizacji programu Unii Europejskiej, Rybactwo i Morze.
Pieniądze trafiły do Trzebieży, Mrzeżyna, Lubina i Niechorza. Za prawie połowę środków – 27 mln zł – sfinansowana zostanie przebudowa falochronów wschodniego i zachodniego w porcie w Mrzeżynie. Stale pogłębiany przez pogłębiarkę UMS tor podejściowy do portu pozwala na przyjmowanie w porcie jednostek o zanurzeniu 2,5 m.

Trzebież

W Niechorzu na przystani rybackiej wydłużono pomost do 144 m, wcześniej długość pomostu wynosiła ok. 70 m. Przebudowano stary fragment pomostu, do którego dobudowano nową część. Głowica pomostu będzie miała szerokość 20 m. Realizacja prac pozwoliła na likwidację dalby wyciągowej dla jednostek rybackich. Koszt prac wyniósł 5,2 mln zł.
W Trzebieży zmodernizowane zostaną dwa nabrzeża w basenach portowych – nr 1 i 2. Starą, przedwojenną, drewnianą ściankę nabrzeża zastąpi stalowa. Dodatkowo, za 1,5 mln zł realizowane są prace podczyszczeniowe na torach podejściowych do Trzebieży.

Trzebież 2

W Lubinie przebudowano nabrzeże Południowe w basenie Rybackim o długości 77 m. Dodatkowo, w Lubinie uda się zrealizować, z oszczędności, które wyniknęły ze złożonych przez wykonawców ofert przetargowych, kolejną inwestycję. Oferty okazały się nieco tańsze niż zakładaliśmy i z zaoszczędzonych środków mogliśmy sfinansować modernizację kolejnego nabrzeża – Postojowego wraz z wyciągiem łodziowym o długości 119 m – mówi Jacek Zawadzki, naczelnik wydziału Dróg i Budowli Morskich Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Początkowo program Rybactwo i Morze zakładał zakończenie prac do końca przyszłego roku, jednak po jego wydłużeniu, prace we wszystkich portach powinny zakończyć się do kwietnia 2023 roku.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-11-30

1 EUR - 4,3492 1 USD - 3,9810
1 CHF - 4,5510 1 GBP - 5,0350

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin