Dodano: 10 sie 2022, 9:38
9 sierpnia 1967 roku, podczas wykonywania zadań na morzu, doszło do pęknięcia rurociągu parowego w kotłowni ORP Błyskawica. Para pod wysokim ciśnieniem wydostała się na zewnątrz. Zaalarmowana załoga szybko odcięła dopływ paliwa i rozpoczęła akcję ratowniczą.
Otwarte zostały włazy kotłowni. W celu ostudzenia zaczęto polewać pokład wodą. Bezpośrednio na skutek wypadku śmierć poniosło czterech marynarzy, trzech kolejnych zostało ciężko poparzonych. Jeszcze na pokładzie okrętu poszkodowanym udzielono pierwszej pomocy i rozpoczęto ewakuację. Mimo szybko przeprowadzonej akcji ratunkowej, w skutek odniesionych oparzeń jeden z ewakuowanych zmarł w drodze do szpitala, a dwóch pozostałych już w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie.
Ostatecznie w wyniku wypadku śmierć poniosło siedmiu członków załogi niszczyciela: ppor. mar. Jerzy Malinowski, bsmt Ignacy Kondrat, bsmt Kazimierz Marulewski, st. mar. Roman Jurczyga, st. mar. Stefan Kowalczyk, st. mar. Stefan Lepczyński i st. mar. Edward Stachniuk. Wszyscy zostali pośmiertnie odznaczeni: ppor. mar. Jerzy Malinowski Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast podoficerowie i marynarze Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz zostali awansowani na kolejny stopień wojskowy. Nazwiska ich wszystkich widnieją dzisiaj na śródokręciu ORP Błyskawica, wyryte na mosiężnej tabliczce.
Powstałe na skutek pożaru zniszczenia dyskwalifikowały niszczyciel z dalszej eksploatacji. Jednostka nie nadawała się już do remontu. Wycofana ze służby ORP Błyskawica w roku 1975 została skreślona z listy floty i dziś jako okręt-muzeum stanowi wizytówkę Trójmiasta.