WARSZAWA: 12:09 | LONDYN 10:09 | NEW YORK 05:09 | TOKIO 19:09

60 lat temu podniesiono banderę na statku szkolnym „Horyzont”

Dodano: 29 wrz 2023, 6:20

29 września 1963 roku uroczyście podniesiono banderę na statku szkolnym „Horyzont”. Statek zbudowano 10 lat wcześniej w Stoczni Północnej w Gdańsku (wodowanie: 25.05.1953 roku) jako lugrotrawler typu B-11 „Puchacz”. Puchacz”, eksploatowany był początkowo przez przedsiębiorstwo „Odra” w Świnoujściu, później przez szczeciński Gryf”. W 1962 roku jednostkę przekazano Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni z przeznaczeniem – po przebudowie, na na szkolny statek instrumentalny. Po wycofaniu z eksploatacji w 2000 roku statek sprzedano prywatnemu właścicielowi.
Ze względu na błędy konstrukcyjne lugrotrawlery typu B-11 (po zmodernizowaniu zmieniono symbol na B 17) nie były jednostkami przyjaznymi dla załóg. Seria „ptaszków”, bo ze względu na nazwy, tak ja potocznie określano, uważana była wręcz za pechową w polskiej flocie rybackiej.
Dwa statki zatonęły: „Czubatka” zatonęła w nocy z 9 na 10 maja 1955 roku na Morzu Północnym. W katastrofie zginęło 14 członków załogi, nikt się nie uratował.
Rok później, 4 października 1956 roku również na Morzu Północnym, zatonęła bliźniacza „Cyranka”. Zginęło wówczas 12 rybaków, sześciu udało się uratować.

Ciekawe historie „ptaszków”

Otwierający serię „Kulik” przebudowano na statek hydrograficzny „Hydrograf 11”, podobnie „Kos” przebudowany na „Hydrograf 10”. „Cietrzew” po przebudowie pływa do dziś jako żaglowiec „Zawisza Czarny”. „Skowronka” przebudowano na statek badawczy „Hydromet”. „Słowika” przekonstruowano na ” Azymut” – statek szkolno-badawczy Szkoły Rybołówstwa Morskiego. „Pingwin” był statkiem szkolnym Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie i pływał jako „Nawigator”. „Puszczyk” po zmianie nazwy na „Zenit” był statkiem szkolnym PSM w Gdyni. „Czapla” – bez zmiany nazwy była statkiem Polskiego Ratownictwa Okrętowego.
„Jarząbka” kupił właściciel firmy farmaceutycznej Johnson & Johnson i przebudował na luksusowy jacht żaglowo-motorowy.
Statek „Horyzont” zastąpiła nowoczesna jednostka „Horyzont II” zbudowana w Gdańskiej Stoczni Remontowej na bazie kadłuba żaglowca „Polarex”. Banderę na nowej jednostce szkolnej podniesiono 27 kwietnia 2000 roku.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin