WARSZAWA: 19:42 | LONDYN 17:42 | NEW YORK 12:42 | TOKIO 02:42

70 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim

Dodano: 31 maj 2017, 7:57

Rozpoczęły się uroczyste obchody jubileuszu 70-lecia szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Początek szkolnictwa morskiego w Szczecinie dała Państwowa Szkoła Morska, w której pierwsze zajęcia rozpoczęły się w listopadzie 1947 roku. Szkoła mieściła się w budynku przy Alei Piastów 19 (później w tym budynku funkcjonowała Politechnika Szczecińska, a obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny). Państwowa Szkoła Morska istniała do roku 1953 i wykształciła prawie 500 absolwentów.
W 1962 roku na Wałach Chrobrego (obecnie w budynku dawnej szkoły znajduje się Akademia Morska) otwarto Wyższą Szkołę Rybołówstwa Morskiego, która do końca swojej działalności, a więc do roku 1967 wykształciła ponad 1000 absolwentów. To był dobry czas dla polskiego rybołówstwa dalekomorskiego. n Statki z dumnie powiewającą biało-czerwoną banderą znajdowały się wówczas na najdalszych światowych łowiskach, a absolwenci szczecińskiej szkoły z pewnością byli twórcami tego sukcesu.
W 1969 roku Państwową Szkołę Morską przemianowano na Wyższą Szkołę Morską i pod tą nazwą i skrótem WSM szczecińska uczelnia funkcjonowała przez wiele lat. Pierwsi absolwenci opuścili mury uczelni w roku 1974. Był to pierwszy rocznik, który ukończył w Szczecinie wyższą uczelnię morską
(wcześniejsze szkoły nie miały w swoich nazwach przymiotnika „wyższa”). Trzydzieści lat później, w roku 2004 Wyższa Szkoła Morska zyskała miano Akademii Morskiej. Dziś w szczecińskiej Akademii Morskiej studiuje ok. 3 000 studentów, wśród których znaczną część stanowią kobiety, są także studenci zagraniczni, którzy w murach szczecińskiej uczelni poznają tajniki morskiego rzemiosła.
Losy szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim w samym Szczecinie były z pewnością skomplikowane. Zmieniały się czasy, zmieniały się nazwy szkół, zmieniał się także sposób i zakres kształcenia, ale jedno pozostało niezmienne: absolwenci Szczecińskiej Akademii Morskiej to doskonale wykształcona kadra specjalistów wciąż stanowiąca elitę wśród absolwentów nie tylko morskich wyższych uczelni. Życzmy wykładowcom, pracownikom uczelni, studentom i wszystkim, którym pomyślność gospodarki morskiej leży na sercu, aby taki stan trwał przez kolejne dekady istnienie uczelni.