WARSZAWA: 21:52 | LONDYN 19:52 | NEW YORK 14:52 | TOKIO 04:52

76. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej

Dodano: 01 wrz 2015, 7:22

1 września o godzinie 04:45 przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się uroczystości poświęcone 76. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W asyście kompanii honorowej i orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej wieńce i kwiaty złożą przedstawiciele najwyższych władz państwa i rządu, władz regionu, organizacji społecznych i politycznych oraz społeczeństwa. Podobne uroczystości odbędą się w wielu miejscach upamiętnionych bohaterską śmiercią żołnierza polskiego oraz w miejscach pamięci narodowej.
O godzinie 11:00 Marynarka Wojenna wystawi asystę honorową i złoży wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu (ul. Kościuszki).
W Gdyni na Cmentarzu Wojennym w Redłowie o godzinie 13:00 delegacja MW złoży kwiaty pod pomnikiem. O godzinie 15:00 uroczystości z udziałem Marynarki Wojennej odbędą się w Kosakowie przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej oraz na kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku.
W przeddzień rocznicy w imieniu Dowódcy Generalnego Sił Zbrojnych RP dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Mordel wręczył kordziki honorowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podoficerom, służącym na ORP Wodnik.
Starszy chorąży sztabowy marynarki Jerzy Morawski i starszy chorąży sztabowy Janusz Lewicki służbę w Marynarce Wojennej rozpoczęli 39 lat temu. 
Jak informuje portal 3. Flotylli Okrętów, każdy z wyróżnionych podoficerów spędził w morzu prawie 10 lat. Łącznie przepłynęli blisko 1 milion mil morskich.
Starszy chorąży sztabowy marynarki Jerzy Morawski służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w kwietniu 1976 roku w Ustce. W 1978 roku po ukończeniu szkoły chorążych, trafił na ORP „Wodnik”, gdzie służy do dziś (z przerwą między 1992 a 1994 rokiem, kiedy służył na ORP „Podchorąży”). Od początku swojej służby na „Wodniku” przez blisko trzydzieści lat pełnił funkcję dowódcy grupy obserwacji technicznej. Od 2011 roku jest kwatermistrzem. Służbę w Marynarce Wojennej planuje zakończyć 3 października tego roku. 
Starszy chorąży sztabowy Janusz Lewicki służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w lipcu 1976 roku. Dwa lata później po ukończeniu szkoły chorążych objął stanowisko dowódcy grupy sterowania na ORP „Gryf”. W 1985 roku rozpoczął służbę na ORP „Wodnik” jako bosman okrętowy. Funkcję tą pełnił do dzisiaj, czyli do ostatniego dnia swojej służby w Marynarce Wojennej. 
pomnik1527_TN