WARSZAWA: 22:40 | LONDYN 20:40 | NEW YORK 15:40 | TOKIO 05:40

95 lat Urzędu Morskiego w Gdyni

Dodano: 26 cze 2015, 21:17

2 kwietnia 1920 roku w Niepodległej Polsce otworzono Urząd Marynarki Polskiej z siedzibą w Wejherowie, którego zadaniem było, jak stwierdził wówczas wiceadmirał Kazimierz Porębski, „opracowanie planu objęcia Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem portów,(…) obsługa hydrograficzna i ratunkowa wybrzeża, zarządzanie przyszłymi stoczniami, całkowite kierownictwo marynarką wojenną na morzu i rzekach, nadzór nad flotą handlową i rybołówstwem morskim”. Był to początek polskiej administracji morskiej, którą w 1928 roku przeniesiono do Gdyni, a nazwę zmieniono na Urząd Morski w Gdyni.
26 czerwca na promie „Stena Spirit” odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 95-lecia Urzędu Morskiego w Gdyni, w których licznie uczestniczyli jego pracownicy oraz zaproszeni goście spośród przedsiębiorstw i instytucji gospodarki morskiej całego Wybrzeża. Były przemówienia i gratulacje z racji jubileuszu i osiągnięć gdyńskiej administracji morskiej. Dzięki niej wybrzeżowa gospodarka morska wzbogaciła się o nowe porty i przystanie rybackie, nowe falochrony i nabrzeża w portach handlowych, które mogą teraz przyjmować największe na świecie statki kontenerowe oraz jedne z największych masowców i zbiornikowców. W okresie ostatniego 10-lecia na modernizację tej infrastruktury Urząd Morski wydał blisko 700 mln zł, w większości pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.
Podczas jubileuszowych uroczystości pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni otrzymali medale „Zasłużony Pracownik Morza” (wręczył je nowo mianowany niedawno minister sportu i turystyki Adam Korol) oraz odbyło się wodowanie książki o ludziach gdyńskiej instytucji i ze współpracujących z nią firm pt. „Wykorzystanie środków UE w latach 2007-2013 w 95-letniej historii Urzędu Morskiego w Gdyni”, a matką chrzestną została dyrektor ds. technicznych UM Anna Stelmaszyk –Świerczyńska.
Następnie na promie „Stena Spirit”, który zakotwiczył na redzie gdyńskiego portu, odbyły się pokazy ćwiczebne sprawności służb antyterrorystycznych z udziałem policji, Straży Granicznej, Służby Celnej i portowej straży pożarnej. Były one połączone z obchodami Święta Morza, które w Gdyni trwać będą do niedzieli 28 czerwca.
Pokazy 030
Jubileusz Urzędu Morskiego 037
Jubileusz Urzędu Morskiego 042
Jubileusz Urzędu Morskiego 051
Pokazy 023
Pokazy 045
(ls)

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin