WARSZAWA: 16:17 | LONDYN 14:17 | NEW YORK 09:17 | TOKIO 23:17

Akademia Morska w Szczecinie coraz bardziej międzynarodowa

Dodano: 11 lut 2020, 9:46

W Akademii Morskiej w Szczecinie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych kształci się około 3 tys. studentów. Zdecydowaną większość stanowią studenci studiów stacjonarnych. Na szczecińskiej uczelni morskiej studiuje 340 studentów z zagranicy pochodzących z 20 krajów w tym m.in. z Turcji, Nigerii, Egiptu, Kongo, Indonezji, Włoch, Grecji, Czech, Słowacji, Szwecji, Białorusi i Ukrainy.
Zagraniczni studenci studiują na wszystkich wydziałach uczelni. To, co kiedyś wydawało się egzotyką, dzisiaj stało się codziennością.
Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat liczba studentów zagranicznych wzrosła o 30%, co potwierdza wysoką pozycję Akademii Morskiej wśród europejskich i światowych uczelni morskich. Innym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia jest fakt, że ponad 50% zagranicznych studentów dowiaduje się o możliwości kształcenia w Szczecinie od swoich kolegów, którzy studia ukończyli lub aktualnie studiują. 

– Wybrałem Akademię Morską w Szczecinie ze względu na jej położenie, najwyższej klasy zaplecze edukacyjne i niezliczone możliwości znalezienia dobrej pracy po studiach -mówi Mayowa, student z Nigerii.
To właśnie polscy i zagraniczni absolwenci i studenci są świetnymi ambasadorami Akademii Morskiej w Szczecinie. Wielu z nich zajmuje prestiżowe stanowiska w znanych, międzynarodowych firmach, a ich kariery zawodowe stanowią wzór dla kolejnych roczników.
Ważnym źródłem wiedzy jest także Internet (uczelnia posiada dedykowaną stronę dla obcokrajowców: www.marine-edu.com) oraz bezpośredni kontakt z pracownikami uczelni. Jest to możliwe, ponieważ wykładowcy są zapraszani do prowadzenia zajęć  w zagranicznych ośrodkach akademickich.
To doskonała okazja, aby porozmawiać i uzupełnić informacje z Internetu w bezpośredniej rozmowie. Każdy kandydat na studia otrzymuje rzetelną informację o warunkach studiowania, możliwości rozwijania swoich zainteresowań oraz studenckim życiu poza uczelnią. Żadne pytanie, zadane nawet w najbardziej egzotycznym języku, nie pozostaje bez odpowiedzi.
Uczelnia oferuje możliwość studiowania w języku angielskim na kierunkach: nawigacja, mechanika i budowa maszyn oraz transport.  Akademia Morska w Szczecinie jest  jedną z niewielu uczelni morskich w Europie, oferujących studia anglojęzyczne w tak szerokim zakresie i na tak wysokim poziomie.


-Zdecydowałem się na studia w Akademii Morskiej w Szczecinie ze względu na możliwość otrzymania dyplomu honorowanego na europejskim rynku pracy oraz kształcenie z wykorzystaniem nowoczesnego zaplecza naukowego i dydaktycznego uczelni- mówi Ismail, student z Turcji.

W bieżącym roku startuje projekt Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, „Welcome to Poland”, którego celem jest jeszcze lepsze przygotowanie do współpracy ze studentami z zagranicy. Pracownicy i wykładowcy poznają podstawowe różnice kulturowe w poszczególnych krajach, dowiedzą się o zwyczajach i  wzorcach zachowań obowiązujących w różnych kulturach i krajach, co z pewnością pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie uczelni na przyjmowanie studentów z różnych krajów świata. Na tej podstawie oraz w oparciu o dotychczasowe doświadczenia przygotowany zostanie poradnik dla studentów w językach: angielskim, rosyjskim i  polskim. Polskim? Tak, ponieważ znaczna część zagranicznych studentów, studiuje w naszym języku.
 W ramach projektu organizowane będą spotkania integracyjne, wspólne gotowanie, zajęcia sportowe, wyjścia na spacery, na lodowisko, do parku linowego. Zorganizowana zostanie także integrująca studentów gra miejska. 70% uczestników wszystkich ww. zajęć będą stanowić studenci z zagranicy, a 30% studenci z Polski.
Interesującą propozycją rozwijania aktywności jest działająca w Akademii Morskiej Liga Morska i Rzeczna, której celem jest popularyzacja wiedzy o morzu oraz podtrzymywanie morskich tradycji. Dziedzictwo morza jest wspólne dla wszystkich narodów, dlatego możliwość działania w międzynarodowym gronie jest z pewnością inspirujące i stanowi postawę dla wielu ciekawych pomysłów.
Działania szczecińskiej Akademii Morskiej są dostrzegane i bardzo dobrze przyjmowane w środowisku międzynarodowym. Było to widoczne na kongresie IMO w Londynie, gdzie reprezentanci wielu państw pytali o perspektywy rozwoju współpracy z naszą uczelnią i możliwości organizowania nauki dla swoich studentów. Widać wyraźnie, że Akademia Morska w Szczecinie staje się coraz bardziej międzynarodowa.

Wojciech Sobecki fot. AMS