Dodano: 01 wrz 2022, 20:06
Z dniem 1 września 2022 szczecińska Akademia Morska stała się Politechniką Morską. Z tej okazji uroczyście odsłonięto nową nazwę. Uczelnia otrzymała także nowy statut.
– Nowa nazwa otwiera nowe możliwości rozwojowe, a na tym najbardziej nam zależy. Podniesiony do miana politechniki status uczelni podkreśli techniczny charakter kierunków kształcenia i prowadzonych badań. Politechnika przyciąga inżynierów, uczelnia morska – oficerów. Przygotowujemy studentów do pracy zarówno na morzu, jak i na lądzie. Nowa nazwa podkreśla tę dwoistość, interdyscyplinarność kształcenia i prowadzonych przez nas badań naukowych. Solidna uczelnia techniczna to marka sama w sobie – mówił podczas uroczystości rektor Politechniki Morskiej prof. Wojciech Ślączka.
– Ten rejs, który trwał tak długo, dzisiaj zakotwiczył w porcie Politechnika Morska. To wspaniała chwila, którą możemy świętować, uzyskana w duchu absolutnej współpracy i wspólnych celów. To pokazuje, jak istotne jest to, aby realizować zadania, które są ważne i potrzebne, a nauka jest niezwykle ważna i potrzebna dla Szczecina – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.
Pomysł zmiany statusu uczelni jednogłośnie poparli wszyscy członkowie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego.
W kwietniu bieżącego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie.
Dzisiejsza uroczystość to nie tylko zmiana nazwy, ale także otwarcie nowego zaplecza badawczo-dydaktycznego Politechniki Morskiej. Uczelnia wzbogaciła się o 5 nowych laboratoriów, w tym o interaktywną pracownię aparatów wysokich napięć, laboratorium interaktywnej nawigacji czy laboratorium telekomunikacji i systemów automatyki. W planach jest powstanie kilku kolejnych laboratoriów, m.in. związanych z morską energetyką wiatrową.
Politechnika Morska jest bezpośrednią kontynuatorką osiągnięć Akademii Morskiej, przejmuje jej wszelkie prawa i obowiązki. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.