WARSZAWA: 21:48 | LONDYN 19:48 | NEW YORK 14:48 | TOKIO 04:48

Akcja ratownicza na Bałtyku

Dodano: 13 sie 2015, 23:55

W środę 12. sierpnia mężczyźnie znajdującemu się na pokładzie jednostki badawczej Poseidon, pomocy udzieliła załoga dyżurna śmigłowca Mi-14PŁ/R z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Poszkodowany został podjęty na pokład maszyny i przekazany obsadzie karetki pogotowia.
O godzinie 14.46 załoga śmigłowca Mi-14PŁ/R z Darłowskiej Grupy Lotniczej otrzymała informację, że na pokładzie niemieckiego statku badawczego znajduje się mężczyzna uskarżający się na silne bóle brzucha. Jednostka znajdowała się wówczas około 70 kilometrów na północny-zachód od lotniska w Darłowie. Maszyna dowodzona przez kpt. pil. Wojciecha Wójcika wystartowała o godzinie 15.00. Po 29 minutach lotu znajdowała się już nad statkiem Poseidon. Na jednostkę opuszczony został ratownik, który przygotował poszkodowanego do transportu na pokład śmigłowca za pomocą tzw. chusty ratowniczej. Cała operacja podjęcia mężczyzny trwała zaledwie 7 minut. O godzinie 16.03 Mi-14PŁ/R wylądował na lotnisku w Darłowie gdzie poszkodowany, w stanie stabilnym, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.
Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R:
kpt. pil. Wojciech Wójcik (dowódca załogi);
kpt. pil. Sławomir Krzyszczak (drugi pilot);
bosm. Robert Nowocień (ratownik);
bosm. Adam Tepurski (technik pokładowy).
Akcję ratowniczą z ramienia COM-DKM koordynował oficer operacyjny ratownictwa kmdr ppor. Grzegorz Wojewoda.
W tym roku to już 19 akcja ratownicza z udziałem załogi śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 577 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 305 osobom.
01_08
Źródło: http://com.wp.mil.pl/