WARSZAWA: 19:24 | LONDYN 17:24 | NEW YORK 12:24 | TOKIO 02:24

Akcje ratownicze na Bałtyku

Dodano: 07 lip 2015, 8:55

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda przeprowadziła wczoraj dwie udane akcje ratownicze. W pierwszej udzielono pomocy pracownikowi platformy wiertniczej, w drugiej – dziewczynce, która wypadła z jachtu.
Wczoraj, 6 lipca, załoga śmigłowca W-3RM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została poinformowana, że lekarz platformy wiertniczej na Bałtyku stwierdził u jednego z jej pracowników objawy ataku wyrostka robaczkowego. O godzinie 12.28 z lotniska w Gdyni Babich Dołach wystartowała Anakonda, która po 30 minutach lotu dotarła w rejon platformy znajdującej się 22 mile morskie (40,7 km) na północ od Łeby. O godzinie 13.02. mężczyzna był już pod opieką lekarza kmdr ppor. Tomasza Puzio, na pokładzie śmigłowca lecącego w kierunku lądu. Po kolejnych 23 minutach Anakonda wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie mężczyzna przytomny, w stanie stabilnym został niezwłocznie przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
Natomiast, o godzinie 16.39 ta sama załoga dyżurna śmigłowca W-3RM została zaalarmowana, że na Zatoce Puckiej z jachtu wypadła i zaginęła 13-letnia dziewczynka. 9 minut później, po raz drugi, z lotniska w Gdyni Babich Dołach wystartował dyżurny śmigłowiec Anakonda. Po 7 minutach maszyna znajdowała się już w rejonie poszukiwań prowadzonych również przez dwie jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Niemal od razu zaginiona została zauważona przez załogę śmigłowca. Do wody opuszczony został ratownik, który podjął poszkodowaną przy pomocy tzw. pętli ratowniczej. O godzinie 16.58 dziewczynka znajdowała się już na pokładzie Anakondy, która po 10 minutach wylądowała na gdyńskim lotnisku. Po wylądowaniu, wyziębiona 13-latka, przytomna, została przekazana obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.
Skład załogi śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda:
kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca załogi);
ppor. pil. Paweł Estal (drugi pilot);
ppor. Tomasz Puzio (lekarz pokładowy);
st. chor. szt. Stanisław Czujkowski (ratownik);
st. chor. szt. Grzegorz Malski (technik pokładowy).
Akcje ratownicze z ramienia COM-DKM koordynował oficer operacyjny ratownictwa kmdr ppor. Michał Dworak.
ANAKONDA bis(1)