WARSZAWA: 17:30 | LONDYN 15:30 | NEW YORK 10:30 | TOKIO 00:30

Aktualizacja informacji MSZ w sprawie porwania polskich obywateli w Nigerii

Dodano: 28 lis 2015, 20:04

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że wczoraj w nocy u wybrzeży Nigerii uprowadzonych zostało pięciu polskich marynarzy z 16-osobowej załogi statku „Szafir”.
Wśród uprowadzonych są kapitan, trzej oficerowie i jeden marynarz. Nie odkryto żadnych śladów, które wskazywałyby, że porwani odnieśli obrażenia. Porywacze dotychczas nie nawiązali kontaktu.
Pozostali członkowie załogi (11 osób) w rozmowie z polskim konsulem potwierdzili, że czują się dobrze, uniknęli jakichkolwiek szkód i są bezpieczni. Mają ważne paszporty i książeczki żeglarskie. Przebywają na statku, który znajdował się około 30 mil morskich od brzegów Nigerii. Statek „Szafir” został bezpiecznie przycumowany na noc z piątku na sobotę do okrętu marynarki nigeryjskiej. Dziś dotarła tam łódź patrolowa z zapasową załogą oraz oficerami nigeryjskiej marynarki wojennej. Jutro planowane jest przypłynięcie statku „Szafir” do portu docelowego, gdzie załoga zostanie niezwłocznie objęta stosowną opieką konsularną.
W trosce o naszych obywateli, MSZ i ambasada RP w Abudży pozostają w stałym kontakcie z członkami załogi „Szafira”, władzami nigeryjskimi, armatorem oraz rodzinami marynarzy.
W centrali MSZ działa od wczoraj międzyresortowy zespół kryzysowy, który koordynuje dalsze działania, a w sobotę odbyło się jego kolejne spotkanie.
Premier RP Beata Szydło natychmiast po otrzymaniu informacji o porwaniu polskiej załogi zwołała spotkanie wszystkich najważniejszych służb w celu zorganizowania pomocy dla poszkodowanych. Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. W kontakcie z rodzinami pozostają także urzędy wojewódzkie.
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
28 LISTOPADA 2015

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2023-03-28

1 EUR - 4,6816 1 USD - 4,3300
1 CHF - 4,7205 1 GBP - 5,3242

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin