WARSZAWA: 14:46 | LONDYN 12:46 | NEW YORK 07:46 | TOKIO 21:46

Alians G6 rozpoczyna zawinięcia do Gdańska

Dodano: 11 sie 2015, 14:56

Regularne połączenie to najnowsza inicjatywa kolejnego giganta rynku – aliansu G6, który postanowił włączyć Gdańsk do swojego serwisu azjatyckiego w ramach tzw. Loop 7, obejmującego zawinięcia na trasie: Qingdao – Shanghai (Yangshan) – Hong Kong – Yantian – Singapore – Rotterdam – Hamburg – Gdansk – Gothenburg – Antwerp – Southampton – Singapore – Yantian – Qingdao.
Alians utworzony przez 6 armatorów kontenerowych – APL, Hyundai Merchant Marine, Mitsui O.S.K. Lines (MOL), Hapag-Lloyd, Nippon Yusen Kaisha (NYK) oraz Orient Overseas Container Line (OOCL) – zawijać będzie do Gdańska w ramach serwisu cotygodniowego.
Pierwsze zawinięcie do głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT będzie miało miejsce w dniu dzisiejszym o godz. 18. Statek „Hong Kong Express”, który zainicjuje serwis w Gdańsku, to jednostka należąca do armatora Happag Lloyd. Kontenerowiec o pojemności brutto 142295 wybudowany został w 2013 roku. Jego całkowita długość wynosi 366,52 m, szerokość 48 metrów statek może zabrać na pokład 13.167 TEU.
Niestety nie otrzymaliśmy zgody na przekazanie informacji odnośnie liczby przywiezionych kontenerów, gdyż G6 uznaje to jako ujawnienie ich tajemnicy. W związku z pierwszym zawinięciem jutro na statku przewidziana jest uroczystość inauguracyjna, na której – być może – armator ujawni więcej informacji.
Decyzja aliansu G6 stanowi potwierdzenie, że Gdańsk coraz bardziej zyskuje na znaczeniu na światowych mapach kontenerowych, bowiem uwzględniony został na trasie obok portów ze światowej czołówki.
W ubiegłym roku Port Gdańsk miał blisko 60-procentowy udział w polskiej morskiej obsłudze kontenerów.

photo: Kacper Kowalski / aeromedia.pl

photo: Kacper Kowalski / aeromedia.pl