WARSZAWA: 23:39 | LONDYN 21:39 | NEW YORK 16:39 | TOKIO 06:39

Amerykański niszczyciel z wizytą w Polsce

Dodano: 06 maj 2015, 19:44

W dniu 6 maja 2015 roku zawinął do portu w Gdyni z krótką wizytą amerykański niszczyciel rakietowy USS Jason Dunham. USS Jason Dunham operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów w regionie, mających na celu zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności w rejonie Bałtyku. Pobyt okrętu w Polsce stanowi potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i zobowiązań związanych z realizacją artykułu 5 sojuszu.
USS Jason Dunham, jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej, jest wyposażony w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk. Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.
Podczas wizyty w Gdyni dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan spotka się z przedstawicielami wojska i miejscowych władz, m.in z komandorem Grzegorzem Tarkowskim, szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów; wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, dowódcą Centrum Operacji Morskich; oraz z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. Załoga okrętu będzie mieć sposobność do spotkań z polskimi kolegami, co przyczyni się do umocnienia więzów przyjaźni między marynarzami z obu krajów.
picture500
Źródło:polish.poland.usembassy.gov