WARSZAWA: 09:44 | LONDYN 07:44 | NEW YORK 02:44 | TOKIO 16:44

AMS – ratownictwo morskie unikalna specjalność i wspaniała przygoda

Dodano: 15 lip 2021, 7:58

16 lipca kończy się pierwszy nabór na studia w Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczelnia oferuje bardzo ciekawe, a często wręcz unikalne możliwości kształcenia.
Jedną z takich właśnie specjalności jest Ratownictwo morskie, dostępne dla studentów nawigacji. Specjalność unikalna w skali Polski – która coraz częściej jest wymieniana przez studentów jako coś, co przyciągnęło ich właśnie na studia do Szczecina. Dlaczego jest tak atrakcyjna?
Jest to specjalność, która daje szerokie umiejętności i podstawy wiedzy. Absolwent studiów to nawigator i ratownik. Mylne jednak będzie skojarzenie wyłącznie z ratownikiem np. w służbie SAR (to również jego kierunek, ale zaledwie jeden z wielu).
W toku studiów studenci odbywają – obok „zwykłych” praktyk nawigacyjnych – praktyki z ratownictwa. Na pierwszy ogień… góry! Górski obóz kondycyjny to prawdziwa szkoła przetrwania. Zimą, w górach, w trudnych warunkach, studenci przechodzą ćwiczenia z ratownictwa z GOPR. Co ciekawe – typowo lądowe są też praktyki z ratownictwa medycznego, kiedy praktykanci trafiają do… zespołów karetek pogotowia.

Nie brakuje też praktyk z ratownictwa wodnego, podczas których studenci odbywają kurs i zdają egzamin na patent płetwonurka. Kończąc letnią praktykę z ratownictwa wodnego są już pełnoprawnymi płetwonurkami.
– Podczas planowych praktyk na statku Nawigator XXI – oprócz zadań typowych dla nawigatorów, odbywają także ćwiczenia z nurkowania zawodowego – mówi wykładowca, mgr Jakub Chuta.
Aby zdobyć wszystkie opisane powyżej uprawnienia i umiejętności, trzeba wybrać kierunek nawigacja, a na drugim roku specjalność: ratownictwo morskie.
Co po studiach? Nie tylko morskie służby ratownictwa, ale przede wszystkim superwyspecjalizowane jednostki: statki sejsmiczne, jednostki offshore’owe, badające dno morskie, jednostki zabezpieczające platformy wiertnicze. Absolwenci trafiają także na stanowiska oficerów ds. bezpieczeństwa na największych wycieczkowcach świata, na których niezbędna jest osoba odpowiedzialna za koordynowanie działań dotyczących bezpieczeństwa setek pasażerów.

Fot. AMS