WARSZAWA: 10:06 | LONDYN 08:06 | NEW YORK 03:06 | TOKIO 17:06

Armatorzy krytykują projekt rozporządzenia dotyczącego portów

Dodano: 15 mar 2016, 9:45

Armatorzy ostro krytykują przepisy, uważające je za zbyt niestabilne.
W ubiegły wtorek, posłowie Parlamentu Europejskiego głosowali w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego europejskich portów. Armatorzy ostro krytykują przepisy, uważające je za zbyt niestabilne.
Istnieją duże luki w tekście, który stanowi część rozporządzenia dotyczącego usług portowych, a w sprawie którego głosowali członkowie parlamentu – krytykowali przed głosowaniem członkowie Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA).
ECSA od lat mówi o braku przejrzystości przepisów w portach europejskich, które należałoby rozwiązać poprzez wprowadzenie spełniającego oczekiwania środowiska rozporządzenia UE. Jednak tak się nie stało – stwierdził w oświadczeniu przewodniczący ECSA, Patrick Verhoeven.
– Armatorzy nadal spotykają się z praktykami ograniczającymi konkurencję i przeszkodami prawnymi na wielu rynkach usług portowych – zauważa Verhoeven. – W projekcie rozporządzenia Komisji Europejskiej wprowadzono jeszcze dodatkowe ograniczenia w tym zakresie – dodaje przewodniczący ECSA.
Niemiecka polityk, Gesine Meissner, po wtorkowym głosowaniu powiedziała, że projekt Port Package III jest zobowiązaniem do większej przejrzystości finansowej dla portów i odpowiednim narzędziem do stworzenia równych warunków funkcjonowania europejskich portów. Jej zdaniem PE znalazł finalnie kompromis, który pozwali rozpocząć negocjacje z Komisją Europejską i który będzie wspierany przez głównych graczy tego sektora.
709c022f_15443068489_14a19b1618_z
Promy 24.com