WARSZAWA: 12:22 | LONDYN 10:22 | NEW YORK 05:22 | TOKIO 19:22

„Armia Krajowa” pomalowana na niebiesko. W przyszłości także inne statki PŻM zmienią kolor z czarnego na niebieski

Dodano: 13 cze 2021, 15:05

W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” trawa remont klasowy należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej masowca „Armia Krajowa” (nośność: 38 500 DWT dł. 180 m szer. 30 m). Masowiec zbudowała w 2016 roku stocznia chińska stocznia Yangfan.
Remont obejmuje konserwację kadłuba, ładowni oraz przegląd najważniejszych urządzeń mechanicznych i nawigacyjnych i systemów bezpieczeństwa statku. Na statku zamontowano także system uzdatniania wód balastowych.
Kadłub i komin statku zostały pomalowane na niebiesko. To odejście od koloru czarnego, od wielu lat charakterystycznego dla jednostek Polskiej Żeglugi Morskiej.

Jak poinformował Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wielu burty i kominy jednostek PŻM malowane były na czarno, ponieważ jednym z głównych ładunków, który przewoziły statki szczecińskiego armatora był węgiel. Obecnie jednostki PŻM prawie nie wożą już węgla.
„Armia Krajowa” nie jest pierwszym statkiem PŻM pomalowanym na kolor niebieski, wcześniej niebieskie były jednostki „Isa” i „Daria”. Żółte lub czerwone burty miały zbiornikowce. W przyszłości następne jednostki floty PŻM będą malowane na niebiesko. Kolor ten kojarzy się również z dbałością o środowisko naturalne, do czego armator przywiązuje bardzo dużą wagę.

Tekst i fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin