WARSZAWA: 05:44 | LONDYN 03:44 | NEW YORK 22:44 | TOKIO 12:44

Australijczycy zbudują dla duńskiej firmy Molslinjen kolejny katamaran na Bornholm

Dodano: 28 paź 2019, 8:55

Australijska firma Austal zbuduje dla duńskiego operatora Molslinjen szybki katamaran „Express 5”. Będzie to największa tego typu jednostka ( długość 115 metrów) zaprojektowana i zbudowana przez australijskiego producenta. Wartość projektu wynosi 136 mln USD.
Budowa rozpocznie się w trzecim kwartale przyszłego roku, armator odbierze statek w pierwszym kwartale 2022 r. Katamaran zostanie zaprojektowany w Henderson w Australii, ale jego budowa będzie prowadzona w należącej do Austal stoczni Balamban na Filipinach.
Nowa jednostka będzie mogła jednorazowo zabrać na pokład 1610 pasażerów i 450 samochodów. Planowana prędkość eksploatacyjna ma wynosić 37 węzłów. Na pokładzie pasażerowie będą mieli do dyspozycji wygodne skórzane rozkładane fotele z portami USB, Wi-Fi, bistro, bar, będzie także strefa zabaw dla dzieci.
Od 1996 roku Austal dostarczył podobne jednostki (oprócz katamaranów były także trimarany) o długości od 49 do 127 metrów aż 30 operatorom. „Express 5” ma obsługiwać połączenie z Ystad do Rønne na Bornholmie.
Warto przypomnieć, że to właśnie stocznia Austal zbudowała szybki katamaran „Boomerang” dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jednostka weszła do eksploatacji 23 czerwca 1997 roku i była to zupełnie nowa jakość przewozów na Bałtyku. Podróż ze Świnoujścia do Szwecji zamiast 8 godzin trwała zaledwie 4 godziny 15 minut.
Ze względów ekonomicznych w 2001 roku prom został sprzedany firmie Hansalink Ltd. później jednostka trafiła do Wenezueli, gdzie 6 sierpnia 2018 roku podczas postoju w porcie zatonęła.

Źródło: Austal

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin