WARSZAWA: 12:41 | LONDYN 10:41 | NEW YORK 05:41 | TOKIO 19:41

Baltexpo 2015 rozpoczęte

Dodano: 07 wrz 2015, 22:14

239 firm z 14 krajów świata prezentuje swoje najnowsze produkty w postaci statków, ich wyposażenia i projektów, wyposażenia stoczni i zakładów produkcyjnych oraz rozwiązań na rzecz logistyki, infrastruktury i bezpieczeństwa portów i żeglugi na rozpoczętych w poniedziałek w Gdańsku 7 września trzydniowych Międzynarodowych Targach Morskich Baltexpo 2015. Organizowana co dwa lata impreza jest okazją do zapoznania się z nowinkami technicznymi całej branży morskiej, która w Polsce jest żaglem, napędzającym całą polską gospodarkę – stwierdzono podczas uroczystości inauguracji. Jest ona coraz bardziej innowacyjna i oby taki trend wzrostowy utrzymał się w najbliższej przyszłości – wyraziła nadzieję Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć, otwierając Baltexpo tradycyjnym uderzeniem w dzwon okrętowy. Uchwalona w marcu br. polityka morska RP jest pierwszym od 26 lat tego rodzaju dokumentem ukierunkowanym na rozwój. Jest to polityka, która integruje sektory w całej branży morskiej – stwierdziła pani minister, podkreślając poważny rozwój infrastruktury w polskich portach morskich w ostatnich latach, dzięki czemu udało się osiągnąć bardzo duży postęp.
Sławomir Majman Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, który od 30 lat kierował organizacją Baltexpo, podkreślił: „Jesteśmy tu dzisiaj po to, by dać świadectwo, że porty i przemysł okrętowy rozwijają się, że jesteśmy tym szczęśliwszym niż inne miejscem na mapie Europy, bo potrafimy w innej postaci w porównaniu z latami poprzednimi tworzyć przemysł okrętowy i strategię gospodarki morskiej państwa.” Mówca przypomniał, że jeszcze niedawno ubolewano nad upadkiem przemysłu okrętowego. Dziś – według danych ministra gospodarki – stanowi on 10% europejskiego przemysłu stoczniowego i produkuje więcej statków niż niedawne wielkie potęgi morskie: Wielka Brytania, Hiszpania czy Francja. Średnioroczne tempo przyrostu inwestycji w naszym przemyśle przekracza 8%, co należy do najwyższych wskaźników w całej Unii Europejskiej. Wreszcie w polskich stoczniach i firmach kooperujących pracuje obecnie ponad 30 tys. pracowników, więcej niż w poprzednim okresie.
Baltexpo jest również okazją do wymiany poglądów na towarzyszących konferencjach czy seminariach. W pierwszym dniu odbyły się dwa takie spotkania panelowe: pierwsze dotyczyło problematyki eksportu i importu drogą morską, stanowiących szansę dla całej polskiej gospodarki, natomiast drugie zatytułowane „Jedwabny szlak” poświęcone było współpracy naszej gospodarki z gospodarką Chin. We wtorek debata toczyć się będzie wokół problematyki nowoczesnego przemysłu okrętowego i offshore w Polsce oraz korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk.
Tradycyjnie podczas Baltexpo wręczane są trofea Złotej Kotwicy przyznawane przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej dla najbardziej wyróżniających się w ostatnim okresie i innowacyjnych firm tej branży oraz osób z nią związanych. W tym roku kapituła uznała, że w kategorii „Najlepszy produkt” otrzymała Gdańska Stocznia Remontowa im. Józefa Piłsudzkiego za przebudowę promu „Stena Germanica” i przystosowania go do zasilania metanolem. W kategorii „Usługa” Złotą Kotwicę otrzymała Det Norske Veritas Sp. z o.o. za usługę pn. „modelowania i symulacji stanów dynamicznych systemów elektroenergetycznych statków i mobilnych obiektów offshore”. Natomiast nagrodę „Osobowość roku rynku gospodarki morskiej” przyznano wiceminister Dorocie Pyć za jej wkład w stworzenie ram prawnych w funkcjonowanie biznesu w gospodarce morskiej.
2 (2)
2 (1)
Tekst i fot.(ls)