WARSZAWA: 16:33 | LONDYN 14:33 | NEW YORK 09:33 | TOKIO 23:33

Baltic Tall Ships Regatta 2015 Szczeciński X Zlot Oldtimerów

Dodano: 27 kw. 2015, 20:50

Od 12 do 15 czerwca tego roku w centrum miasta znowu będzie można zobaczyć ponad 50 żaglowców, zarówno największych – klasy A, jak i nieco mniejszych. Bez wątpienia kolejną atrakcją Baltic Tall Ships’ Regatta 2015 będzie towarzyszący mu X Zlot Oldtimerów. Impreza zapowiada się imponująco. Oldtimery to jednostki zbudowane przed 1951 r., były przeznaczone do rekreacji lub pracy na morzu – były barkami, kutrami, rybackimi łodziami, holownikami, stateczkami handlowymi, ratowniczymi czy lodołamaczami. Po latach wycofano je z eksploatacji, zostały przebudowane, wyposażone w tradycyjne ożaglowanie bądź silnik. Obecnie służą jedynie rekreacji. Większość z nich ma drewniane burty, w których kryją się niezwykłe, fascynujące historie. Miłośnicy i pasjonaci tego typu jednostek mówią o nich, że pachną drewnem i niezwykłymi morskimi przygodami.
Jak nas poinformował Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu, w X Zlocie Oldtimerów weźmie udział ponad 30 imponujących jednostek z Polski i Europy. Podczas czerwcowego żeglarskiego święta zobaczymy między innymi nasz rodzimy żaglowiec „Zawiszę Czarnego”, a także: „Anticę”, „Baltic Star”, „Bryzę H”, „Bonawenturą”. Z Niemiec przypłynie „Nordstern”, „Romantic”, „Paula” i „Hoffnung”. Ze Skandynawii też zapowiedziały się ciekawe jednostki, m.in. „Joanna Saturna” oraz „Baltic Beauty”. Zjawią się również Rosjanie na pokładzie repliki okrętu cara Piotra I, żaglowca  „Shtandart” (niektóre na zdjęciach).
Pomysł zlotu oldtimerów powstał w Szczecinie przed laty przy okazji Dni Morza. Szybko się okazało, że imprezę przyjęto z ogromnym entuzjazmem. Piękne i wiekowe już jednostki budzą dzisiaj zachwyt mieszkańców i turystów, którzy do nas przyjadą tylko po to, by wziąć udział w nietypowej imprezie. Jednostki jak zawsze będą otwarte dla zwiedzających, na niejednym z nich można będzie odbyć rejs po porcie.
– Na zakończenie X Zlotu Oldtimerów i Finału Regat Bałtyckich jednostki zaprezentują się publiczności w paradzie na Odrze. To wszystko będzie wydarzeniem na skalę europejską, jednocześnie przedsmakiem tego, co czeka Szczecin w 2017 r. Wtedy będziemy po raz trzeci organizowali finał regat The Tall Ships’ Races. W 2013 r. odwiedziło nas blisko 3 mln turystów, a impreza została okrzyknięta jedną z najlepszych w całej historii regat. Tym razem będzie jeszcze więcej pozytywnych emocji – podsumowuje Piotr Zieliński.
Informacja prasowa: Andrzej Kus, „Żagle”, kwiecień 2015
Zdjęcia: Wiesław Seidler
parada-1
P1100265-1
baltic-tall-ships-regatta-2015-logo