WARSZAWA: 04:55 | LONDYN 02:55 | NEW YORK 21:55 | TOKIO 11:55

Baltic Tall Ships Regatta 2015 – z książką na pokład!

Dodano: 02 cze 2015, 14:06

Chyba każdy z nas w młodości z wypiekami na twarzy śledził opowieści o odważnych wilkach morskich i groźnych piratach. Dlatego podczas finału Baltic Tall Ships Regatta 2015 w Szczecinie zapraszamy na akcję „Czytanie na pokładzie”.
W niecodziennej scenerii, na pokładach pięknych żaglowców i wyjątkowych jednostek, zaplanowano czytanie m.in. dzieł Josepha Conrada.
Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, był angielskim pisarzem i publicystą o polskim pochodzeniu. Do jego największych dzieł należą m.in. „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Ocalenie” i „Nostromo”. Najbardziej znane dzieła pisarza o tematyce morskiej to m.in. „Murzyn z załogi Narcyza”, „Tajfun”, a także autobiograficzna powieść „Smuga cienia”.

Pierwsze spotkanie czytelnicze odbędzie się w sobotę (13 czerwca) w godz. 13-15 na pokładzie żaglowca „Mercedes”. Żaglowiec został zbudowany w Holandii w 1958 roku, jako oceaniczny statek rybacki. Pływał przez lata na Północnym Atlantyku. Statek został przebudowany i zbudowany do żeglugi na wodach międzynarodowych. Bardzo mocny kadłub i jego piękne linie pozostały ze statku rybackiego. Żaglowiec został zbudowany w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, zgodnie z nowymi wytycznymi europejskimi.

Drugie spotkanie odbędzie się natomiast w godz. 16-17 na pokładzie okrętu marynarki wojennej ORP „Lublin”. Jednostka to ogromny okręt transportowo–minowy projektu 767. Banderę podniesiono ponad ćwierć wieku temu, tj. 12 października 1989 r. Matką chrzestną została nauczycielka z Lublina – Ludmiła Sołowiej-Mańko. Dowódcą jednostki jest rodowity lublinianin – kapitan Piotr Mazurek. Okręt wybudowano w Stoczni Północnej w Gdańsku, a jego konstruktorem był Stanisław Keński.
Młodszym „rodzeństwem” ORP Lublin są ORP Gniezno, Poznań, Toruń i Kraków.

Natomiast w niedzielę (14 czerwca) zapraszamy w godz. 13–14 na pokład żaglowca “Zawisza Czarny”.

Ponadto w piątek (12 czerwca) na Łasztowni (plaża na wyspie) rozgości się Morska Czytelnia. Od godz. 17 miłośnicy słowa pisanego będą mieli okazję spotkać się z poetami i pisarzami marynistycznymi. Spotkanie potrwa do godz. 20.

Program akcji „Czytanie na pokładzie”
13 czerwca (sobota)
– w godz. 13–15, rejs żaglowcem „Mercedes”,
– „Tajfun” Josepha Conrada w j. polskim i angielskim czyta Marian Dworakowski (aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie),
– koncert szant w wykonaniu żeglarza Jacka Zielińskiego,
– w godz. 16–17, pokład okrętu transportowo – minowego ORP „Lublin”,
– „Szaman Morski” Karola Olgierda Borchardta czyta Marian Dworakowski (aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie),
– koncert piosenek morskich w wykonaniu zespołu szantowego KLANG.

14 czerwca (niedziela)
w godz. 13.00 – 14.00, pokład żaglowca “Zawisza Czarny”,
– “Krążownik spod Somosierry” Karola Olgierda Borchardta oraz “Myśli o morzu” Josepha Conrada czyta Mira Urbaniak (żeglarz–kaphornowiec),
– koncert szant i piosenek morskich w wykonaniu żeglarza z Berlina Jacka Rdesińskiego.
image001