WARSZAWA: 13:03 | LONDYN 11:03 | NEW YORK 06:03 | TOKIO 20:03

„Baychimo” najdłużej widywany statek widmo

Dodano: 06 paź 2022, 7:39

Brytyjski parowiec SS „Baychimo” był najdłużej widywanym statkiem widmo. Jednostkę zbudowała w 1914 roku stocznia w Goeteborgu. Statek był widywany na morzu aż do 1969 roku.
SS Baychimo pierwotnie nazywał się „Ångermanelfven” i pływał pod banderą niemiecką. Po pierwszej wojnie światowej, w ramach reparacji wojennych został przekazany Wielkiej Brytanii. 1 października 1931 roku został uwięziony lodach w pobliżu Alaski. Wobec braku możliwości uwolnienia jednostki, załoga opuściła statek i od tego czasu przez 38 lat „Baychimo” jako okręt widmo był widywany w pobliżu wybrzeży Alaski i Kanady.
Dwa dni po opuszczeniu przez załogę, statek uwolnił się z lodu i zaczął dryfować. Kilkanaście dni później, udało się zlokalizować jednostkę. Część załogi dotarła do statku zabierając najcenniejszy ładunek – skóry, które miały być przetransportowane do Europy. Statek ponownie został porzucony, ponieważ marynarze uznali, ze nie nadaje się już do żeglugi i prawdopodobnie wkrótce zatonie.
Jednostka jednak nie zatonęła i była widywana przez załogi różnych statków przez następne kilkadziesiąt lat. Kilka razy udało się nawet wejść na pokład, ale nikt nie zdołał doprowadzić „Baychimo” do portu. Dryfujący statek ostatni raz był widziany w 1969 roku na Morzu Czukockim, na północny zachód od Alaski. Jego dalszy los nie jest znany. Najprawdopodobniej „Baychimo” zatonął, ale nie można tego potwierdzić z całą pewnością, ponieważ do tej pory nie udało się odnaleźć wraku.

Fot. Wikipedia