WARSZAWA: 04:41 | LONDYN 02:41 | NEW YORK 21:41 | TOKIO 11:41

Będzie bezpieczniej na wodach administrowanych przez Urząd Morski w Szczecinie

Dodano: 27 sie 2018, 22:04

Nowe łodzie oraz inne specjalistyczne urządzenia służące do akcji oraz działań w portach, przystaniach morskich i pasie nadbrzeżnym zachodniego wybrzeża Polski zakupione zostaną dzięki zastrzykowi eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego. To w sumie 16 mln zł. Umowę wsparcia podpisali w poniedziałek, 27 sierpnia 2018 roku w Szczecinie, marszałek Olgierd Geblewicz i dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz.
– Urząd Morski w Szczecinie to nasz sprawdzony partner, z którym współpracujemy od wielu lat. W perspektywie 2014-2020 udało się przekonać Komisję Europejską, aby nadal wspierać zmiany infrastrukturalne w mniejszych portach jak Stepnica czy Police oraz doposażać instytucje w specjalistyczny morski sprzęt – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Urząd Morski z pomocą Urzędu Marszałkowskiego nabędzie dwie łodzie pneumatyczne RIB do kontroli oznakowania nawigacyjnego czy kontroli akwenów wodnych, jedną łódź hydrograficzną do prowadzenia pomiarów barymetrycznych i monitorowania głębokości na torach wodnych, a także urządzenia do obsługi pływającego oznakowania nawigacyjnego (stawiacz pław) czy eliminowaniu wypłyceń oraz utrzymania odpowiednich głębokości (szalanda z refulatorem).
– To kolejna wspólna inicjatywa w bieżącej unijnej perspektywie. Tym projektem uzupełnimy i zmodernizujemy naszą flotę, co pomoże z kolei w utrzymaniu mniejszych portów. Zapewni także większe bezpieczeństwo w żegludze – przyznał dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.
Projekt przewidziano do realizacji najpóźniej do grudnia 2019 roku. Procedury przetargowe mają ruszyć w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Koszt całkowity inwestycji to ponad 18 mln zł. Blisko 16 mln zł z unijnych środków przekaże Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
To już trzecia umowa uwzględniająca pomoc Unii Europejskiej podpisana pomiędzy stronami w 2018 roku. W marcu samorząd województwa i dyrekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie parafowały porozumienia obejmujące wsparcie RPO WZ 2014-2020 dla modernizacji infrastruktury portów w Policach i Stepnicy. Eurofundusze pozwolą m.in. na pogłębienie około 7 km torów wodnych. Obie inwestycje warte są 28 mln zł. Dla tych zmian Urząd Marszałkowski w ramach Programu Regionalnego zarezerwował 24 mln zł.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z: data

1 EUR - 1 USD -
1 CHF - 1 GBP -

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin