WARSZAWA: 15:27 | LONDYN 13:27 | NEW YORK 08:27 | TOKIO 22:27

Bezpieczniej w gdańskim porcie

Dodano: 04 mar 2016, 7:33

„Płyń po morzach i wodach Portu Gdańsk i nieś mu bezpieczeństwo. Nadaję ci imię Portowiec” – tymi słowy matka chrzestna p. Ewa Popławska dokonała w czwartek 4 marca br. symbolicznego chrztu jednej z dwóch motorówek inspekcyjno-interwencyjnych zakupionych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. mających zapewnić wzrost bezpieczeństwa na portowych akwenach. Jest to motorówka hydrograficzno-inspekcyjna przeznaczona do prowadzenia prac sondażowych, trałowania hydroakustycznego na wodach portowych i wodach Zatoki Gdańskiej, poszukiwania, identyfikacji i lokalizacji przeszkód, obiektów podwodnych oraz wykrywania zagrożeń środowiska wodnego. Druga jednostka otrzymała nazwę „Piorun” i dzięki swojemu wyposażeniu i parametrom technicznym będzie mogła przeprowadzać szybkie akcje interwencyjne ograniczające, a nawet eliminujące skutki wszelkich zdarzeń ekologicznych, technicznych i pożarowych.
Chrzest obu jednostek, który odbył się przy Nabrzeżu Zbożowym, zapoczątkował ich regularną służbę i poprzedził symboliczne otwarcie nowego ośrodka Ratownictwa ZMPG S.A. W przyszłości będzie on spełniać funkcje Centrum Koordynacyjno-Ratowniczego, zrzeszającego wszystkie służby mające za zadanie zachowanie bezpieczeństwa przy nabrzeżach i w portowych basenach. Są to m.in. służby dyspozytora portu, dowódcy Straży Ochrony Portu, dyspozytora Portowej Straży Pożarnej. Głównym zamysłem stworzenia tego ośrodka było skrócenie czasu zbierania informacji o zdarzeniu na potrzeby skutecznego ratowania życia i zdrowia lub środowiska oraz podjęcie natychmiastowych działań ratowniczych dzięki pełnej koordynacji służb portu z Kapitanatem Portu, Państwową Strażą Pożarną, policją i pogotowiem ratunkowym.
Kolejnym projektem w ramach zainicjowanej w 2015 roku przez ZMPG koncepcji „Inwestycji wpływających na wzrost poziomu bezpieczeństwa” była modernizacja statku pożarniczo-ratowniczego „Strażak-6”. Wszystkie zadania kosztowały blisko 15 mln zł, z czego część została pokryta z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
W czasie uroczystości, która zgromadziła licznych przedstawicieli władz samorządowych i miasta oraz firm współpracujących z portem, prezes ZMPG S.A. Dorota Raben podkreśliła wagę poczynionych inwestycji, ponieważ 54% wszystkich przeładunków w gdańskim porcie stanowią towary niebezpieczne. Jeśli zważy się na fakt, że jesteśmy w obszarze Natura 2000, tym bardziej musimy dbać o nasze bezpieczeństwo: środowiska, chemiczne, pożarowe, hydrograficzne, żeglugi, a przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi. Dotychczas było ono oczywiście zapewnione, ale teraz podnosimy je na wyższy poziom dzięki nowym inwestycjom. – Najważniejsza jest prewencja, dlatego musimy mieć tak wszystko zorganizowane, aby nie wydarzyły się żadne nieszczęśliwe wypadki – stwierdziła prezes Dorota Raben.
Tekst i foto Lechosław Stefaniak

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-23

1 EUR - 4,3326 1 USD - 4,0050
1 CHF - 4,5427 1 GBP - 5,0691

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin