WARSZAWA: 01:50 | LONDYN 23:50 | NEW YORK 18:50 | TOKIO 08:50

Bilfinger Mars Offshore rusza z produkcją- Pierwsze elementy popłyną do Anglii

Dodano: 20 lis 2015, 16:02

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie obiektów na terenie fabryki Bilfinger Mars Offshore. Oznacza to możliwość uruchomienia produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. Pierwsze z nich trafią do duńskiego koncernu Dong Energy.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych został złożony w pierwszej połowie listopada. Dołączono do niego komplet dokumentów, wymaganych ustawą Prawo budowlane (m.in. oryginał dziennika budowy, protokoły badań i sprawdzeń, dokumentację geodezyjną, potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy itd.). „Ostatnie tygodnie przed złożeniem wniosku to była bardzo intensywna praca całego naszego zespołu” – mówi Wacław Postoła, kierownik budowy Bilfinger Mars Offshore. „To ważny dla nas moment – kolejny kamień milowy w realizacji projektu za nami. Z dniem 20 listopada możemy pracować już w trybie produkcyjnym” – dodaje Przemysław Milczarek członek zarządu spółki.
Wydanie pozwolenia na użytkowanie było poprzedzone kontrolą Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie. Potwierdziła ona m.in., że roboty budowlane zostały wykonane zgodnie z projektem budowlanym, a wbudowane wyroby budowlane są dopuszczone do obrotu w budownictwie.
Bilfinger Mars Offshore może zatem ruszyć z produkcją. Jako pierwsze powstaną platformy pośrednie (91 sztuk) dla duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy. Z fabryki BMO w Szczecinie wypłyną konstrukcje o łącznej wadze ok. 30 000 t (22,500 t stali i 7,500 t żelbetu) i łącznej długości ponad 2 000 m. Platformy montowane będą na farmie Race Bank, u wybrzeży hrabstwa Norfolk (Anglia).
Kolejnym etapem realizacji projektu będzie otrzymanie pozwolenia na użytkowanie malarni (trwają tam ostatnie prace wykończeniowe) i torowiska dla najwyższej w mieście, i jednej z najwyższych w Europie, suwnicy bramowej (ok. 120 m wysokości, z możliwością udźwigu do 1400 ton). Jej poszczególne elementy są obecnie składowane na placu przy fabryce. Niektóre z jej części składowych zostały już zmontowane – finał montażu i posadowienie jej przy nabrzeżu planowane jest na grudzień.
DSC02017
Fot. Wojciech Sobecki

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-22

1 EUR - 4,3199 1 USD - 3,9804
1 CHF - 4,5379 1 GBP - 5,0454

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin