WARSZAWA: 11:58 | LONDYN 09:58 | NEW YORK 04:58 | TOKIO 18:58

Brexit korzystny dla brytyjskich portów

Dodano: 25 lip 2016, 8:46

Porty Wielkiej Brytanii mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku żeglugi po wyjściu Brytanii z Unii Europejskiej i odejściem od unijnych regulacji w sektorze morskim.
Głosowanie z ostatniego miesiąca nad opuszczeniem UE oznacza, że brytyjskie terminale nie znajdą się w proponowanym planie dotyczącym regulacji usług portowych, który zdaniem ekspertów uderzyłby mocno w porty Wielkiej Brytanii, ponieważ większość z nich należy do prywatnych inwestorów podczas, gdy większość europejskich odpowiedników otrzymuje dotacje z budżetów lokalnych samorządów.
Poddane do dyskusji nowe zasady wspierają usługi portowe w zakresie m.in.: nawigacji, jednakże zawierają dodatkowe opłaty portowe oraz zwolnienia na stanowiskach, co mogłoby wywrzeć presję kosztową na operatorach brytyjskich a w efekcie zniszczyć ich zdolność do kontrolowania cen.
Mark Whitworth, dyrektor Peel Ports – drugiego największego portu w Wielkiej Brytanii pod względem obrotu ładunkami towarowymi powiedział, że jeśli Brexit na pewno przyniesie pozytywne skutki a jednym z nich będzie uniknięcie unijnych regulacji.
Whitworth dodaje, że na obecną chwilę ze strony rządu nie ma żadnych nacisków przez co posiadają szerokie pole do działania.
Publikacja przygotowana w styczniu przez parlament jasno wskazuje, że regulacje UE znacząco wpłynęłyby na 43 z 319 brytyjskich portów. Ponadto informuje, że porty na Wyspach nie otrzymują dodatkowych funduszy z powodu, że są w większości własnością prywatną, podejmują własne decyzje handlowe.
Zdaniem prawnika rządowego, Wielka Brytania nie rozpocznie w tym roku formalnego wystąpienia z Unii poprzez wdrożenie Artykułu 50 z Traktatu Lizbońskiego.
Dyrektor ABP (czołowych brytyjskich operatorów), James Cooper uważa, że wystąpienie z Unii niesie ze sobą wiele okazji, dzięki którym będą w stanie uwolnić się od niewłaściwych oraz kosztownych regulacji.
Peel Ports oraz ABP – obie grupy należą do prywatnych właścicieli – zauważyły jednak, że nadal są zobowiązane do różnych projektów inwestycyjnych pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z EU.
Peel Ports zainwestowało ponad 300 milionów funtów w proces przebudowy Liverpoolu, w głębokowodny terminal kontenerowy, który planowo będzie w stanie przyjmować większe jednostki od października.
Grupa ABP postanowiła przeznaczyć miliard funtów na inwestycje, które zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych 4-5 lat.
Joanna Fic z agencji ratingowej Moody wierzy, że ABP jest świetnie przygotowane na nadchodzącą burzę będącą efektem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dodaje również, że grupa będzie wspomagana przez różnorodne źródła zysku.
br
PROMY24.COM

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2024-02-26

1 EUR - 4,3117 1 USD - 3,9776
1 CHF - 4,5208 1 GBP - 5,0435

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin