WARSZAWA: 15:47 | LONDYN 13:47 | NEW YORK 08:47 | TOKIO 22:47

Brytyjska Królowa wizytowała nowy lotniskowiec przed pierwszą misją

Dodano: 25 Maj 2021, 10:40

Brytyjska królowa Elżbieta II złożyła krótką wizytę na nowym lotniskowcu Royal Navy – „HMS Queen Elizabeth”, przed rozpoczęciem pierwszej misji na morzu.
Królowa na pokład lotniskowca przybyła helikopterem, i została powitana jego przez kapitana jednostki Angusa Essenhigha oraz komandora Stephena Moorhouse’a, dowódcę brytyjskiej grupy uderzeniowej Carrier Strike Group. Podczas wizyty monarchini porozmawiała z niektórymi z 1700 członków załogi.

Zbudowany kosztem 3 mld funtów okręt, na pokładzie którego znajduje się osiem brytyjskich niewykrywalnych dla radarów odrzutowców F35B i 10 samolotów amerykańskich wyruszył z bazy marynarki w Portsmouth w południowej Anglii na misję, którą pełnić będzie na oceanach Indyjskim i Spokojnym. Podczas rejsu „HMS Queen Elizabeth” towarzyszyć będą dwie brytyjskie fregaty, dwa niszczyciele, dwa statki zaopatrzeniowe i lotniskowiec, a także amerykański niszczyciel i holenderka fregata.
W czasie liczącej 25 tys. mil morskich lotniskowiec złoży wizyty w 40 krajach, w tym w Indiach, Japonii, Korei Południowej i Singapurze i weźmie udział w ponad 70 wydarzeniach. Jednym z nich będzie równoległy rejs z francuskim lotniskowcem „Charles De Gaulle” na Morzu Śródziemnym.
Misja „HMS Queen Elizabeth” ma być dowodem i potwierdzeniem globalnego zaangażowania Wielkiej Brytanii.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2021-06-21

1 EUR - 4,5442 1 USD - 3,8214
1 CHF - 4,1486 1 GBP - 5,2883

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin