WARSZAWA: 14:36 | LONDYN 12:36 | NEW YORK 07:36 | TOKIO 21:36

Chińczycy coraz bliżej zakupu udziałów w terminalu kontenerowym w Hamburgu

Dodano: 26 paź 2022, 15:09

Chiński potentat żeglugowy firma COSCO ( China Ocean Shipping Company Limited) kupi 24,9% udziałów w terminalu Tollerort w hamburskim porcie. COSCO chciało pierwotnie kupić 35% udziałów, ale w wyniku negocjacji zmniejszono pulę.
„Jako udziałowiec mniejszościowy grupa nie będzie wywierać żadnego formalnego wpływu na zarząd” – podał portal RND.
Sprawa sprzedaży udziałów urosła w Niemczech do rangi sporu politycznego. Plany Chin popiera kancelaria Olafa Scholza, przeciwni są przedstawiciele sześciu ministerstw w tym ministerstwo gospodarki na czele z Robertem Habeckiem.
Zarząd miasta Hamburg i premier kraju związkowego Schleswig-Holstein, popierają zaangażowanie COSCO uważając, że będzie to rozwiązanie pozytywne dla rozwoju portu.

Wiele europejskich portów, takich jak Rotterdam czy Pireus, w całości lub w części już należy do chińskich inwestorów.
COSCO to duży gracz na rynku żeglugowym. Ta państwowa firma posiada tysiąc statków, w tym ponad trzysta do przewozu ładunków masowych, flotę kontenerową o pojemności 1 580 000 TEU oraz liczącą ponad 100 jednostek flotę zbiornikowców. Statki COSCO zawijają obecnie do ponad tysiąca portów na całym świecie.
Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale wygląda na to, że Chińczycy jednak kupią udziały w hamburskim terminalu. Moim zdaniem znając strategię działania chińskich inwestorów nie jest to ich ostatni krok na drodze kapitałowego zaangażowania w europejskich portach. Z pewnością w przyszłości jeszcze usłyszymy o chęci zakupu udziałów w kolejnych intratnych portowych przedsięwzięciach w Europie. Chińczycy są nie tylko silni kapitałowo, ale również bardzo konsekwentni w swoich działaniach.