WARSZAWA: 23:33 | LONDYN 21:33 | NEW YORK 16:33 | TOKIO 06:33

Chińczycy jednak kupią port w Pireusie

Dodano: 13 kw. 2016, 10:19

W najbliższych tygodniach dojdzie prawdopodobnie do sfinalizowania transakcji zakupu większościowego pakietu akcji największego greckiego portu Pireus przez China Ocean Shipping Company (COSCO).
Tym samym Chińczycy staną się właścicielami 67% udziałów w greckim porcie o istotnym znaczeniu dla obsługi towarów w rejonie Morza Śródziemnego.
Rozmowy na temat sprzedaży portu toczyły się od wielu miesięcy. Już w maju ubiegłego roku grecki rząd zaprosił inwestorów do zaprezentowania ofert zakupu udziałów w największym greckim porcie.
Początkowo proponowano inwestorom zakup 51% udziałów z opcją zwiększenia tej puli, pod warunkiem, że kupujący zainwestuje w rozwój portu 300 milionów euro w ciągu najbliższych pięciu lat.
Rząd kierowany przez Antonisa Samarasa nominował pięć firm w tym Cosco do złożenia oferty na zakup udziałów w pocie, jednakże sprzedaż została wstrzymana przez nowo wybrany lewicowy rząd pod przewodnictwem Aleksisa Tsiprasa.
– Nie sprzedamy większościowego pakietu akcji w porcie Pireus – mówił w ubiegłym roku wiceminister żeglugi Grecji Theodoros Dritsas.
Zaniepokojenie zmianą decyzji greckich władz wyraził wówczas rzecznik chińskiego resortu handlu, Shen Danyang.
Teraz sytuacja się zmieniła i wszystko wskazuje na to, że COSCO wkrótce jednak kupi większościowy pakiet udziałów w największym greckim porcie.

Kursy walut

Średnie kursy walut NBP z 2022-05-24

1 EUR - 4,6107 1 USD - 4,3071
1 CHF - 4,4723 1 GBP - 5,3775

Redakcja i reklama

Jezeli chcesz się z nami skontaktować lub nawiązać współpracę skorzystaj z formuarza
» kontakt

Wszystkie prawa zastrzeżone INFOMARE.pl

Design: Studio AM | Realizacja portalu: Agencja Interaktywna KULIKOWSKI-IT.pl Projektowanie stron internetowych Szczecin